English
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)


SDS Family:

Upcoming Events:
روز جهانی آزادی مطبوعات امسال با سه رویداد مهم مصادف شده است
1002
دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات 14 اردیبهشت ماه (3 می 2016) همه کشورها، سیاست‌مداران، شرکت‌ها و شهروندان را فراخواند تا متعهد به رشد و حمایت از رسانه آزاد و مستقل شوند.

روز جهانی آزادی مطبوعات امسال با سه رویداد مهم مصادف شده است 

دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات 14 اردیبهشت ماه (3 می 2016) همه کشورها، سیاست‌مداران، شرکت‌ها و شهروندان را فراخواند تا متعهد به رشد و حمایت از رسانه آزاد و مستقل شوند. 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بنا بر گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است: 

"حقوق بشر، جوامع مردم سالار و توسعه پایدار مبتنی بر گردش آزاد اطلاعات است و حق بر اطلاعات، به آزادی مطبوعات بستگی دارد. ما هر سال روز جهانی آزادی مطبوعات را گرامی می‌ داریم تا بر اصول اساسی تاکید کرده، از استقلال رسانه حمایت کنیم و اصحاب رسانه را ارج نهیم که زندگی خود را به خطر انداخته و جان خود را در انجام حرفه خود از دست داده‌اند. 

امسال روز جهانی آزادی مطبوعات مصادف با سه رویداد مهم است؛ دویست و پنجاهمین سالگرد نخستین قانون آزادی اطلاعات در جهان است که دو کشور سوئد و فنلاند را در عصر جدید پوشش می ‌دهد و بیست و پنجمین سالگرد تصویب اعلامیه اصول آزادی مطبوعات ویندهوک است. در نهایت، 2016 اولین سال اجرای آرمان های توسعه پایدار است. 

آزادی مطبوعات و گردش آزاد اطلاعات نه فقط در آگاه سازی شهروندان در مورد آرمان ‌ها، بلکه در قادر ساختن آنان برای مسئول نگه داشتن رهبران خود در انجام تعهداتی که پذیرفته‌ اند نیز ضروری است. رسانه - شامل رسانه‌ های جدید و در حال رشد آنلاین (بر خط) - به عنوان چشم و گوش ما عمل می ‌کند. همه ما از اطلاعاتی بهره می ‌بریم که آن‌ها فراهم می ‌کنند. 

محیطی آزاد، مستقل و امن ضروری است. با وجود این در بسیاری مواقع روزنامه ‌نگاران تهدید می ‌شوند، آزار می ‌بینند، منع می ‌شوند یا حتی در پیگیری اطلاعات کشته می ‌شوند. برخی از آنان به دلیل روشن ساختن کاستی ‌های دولت، تخلفات شرکت ‌ها یا مشکلات اجتماعی در شرایط هولناک یا در بازداشت سلامت خود را از دست می ‌دهند. 

اینجانب نگران محیط  هایی هستم که در بسیاری از کشورها برای اصحاب رسانه به گونه  ای فزاینده محدودکننده هستند. محدودیت‌های آزادی بیان به خودی خود مانع پیشرفت است. در روز جهانی آزادی مطبوعات از همه کشورها، سیاست‌مداران، شرکت ها و شهروندان می‌خواهم تا متعهد به رشد و حمایت از رسانه‌های آزاد و مستقل شوند. مردم بدون این حق بنیادی، آزادی و توانمندی کمتری دارند. می‌توانیم در صورت وجود این حق، برای جهانی با کرامت و دارای فرصت ‌ها برای همه با یکدیگر همکاری کنیم."

  

با کلیک بر روی عبارت زیر به کانال ما در تلگرام بپیوندید: 

@sdsgroup

 

Authorized Signatory:

Collaborators: