English
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)


SDS Family:

Upcoming Events:
همکاری وزارت بهداشت و یونیسف در گسترش برنامه پیشگیری انتقال عفونت HIV از مادر به فرزند
985
نشست هم اندیشی در زمینه پیشگیری از انتقال عفونت اچ آی وی از مادر به فرزند با حضور مسوولان اداره های مرتبط در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نمایندگان دفتر یونیسف ایران و همچنین نیروهای متخصص هفت دانشگاه مجری برنامه برگزار شد.

تهران، 4 تا 6 بهمن 1394- نشست هم اندیشی سه روزه در زمینه پیشگیری از انتقال عفونت اچ آی وی از مادر به فرزند(PMTCT) * با حضور 80 نفر از مسوولان اداره های مرتبط در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نماینده دفتر یونیسف ایران و کارشناسان این دفتر و همچنین نیروهای متخصص 7 دانشگاه مجری برنامه برگزار شد.

دکتر محمد مهدی گویا، مدیر کل و رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در این نشست با بیان برنامه این مرکز در به صفر رساندن خطر انتقال عفونت اچ آی وی از مادر به فرزند گفت: «تصمیم گرفته شده است تا سال 2020، یعنی ظرف 5 سال که سال اول آن شروع شده است، 90 درصد کسانی که مبتلا به عفونت اچ آی وی هستند، شناسایی شوند. در صورتی که این افراد نیاز به مراقبت داشته باشند، حداقل 90 درصد آنها باید با داروهای مؤثر درمان شوند به صورتی که احتمال انتقال عفونت توسط آنان به دیگران کاملاً از بین برود.»

در ادامه، دکتر ویل پارکس، نماینده دفتر یونیسف ایران اذعان کرد: «در دو سال گذشته، یونیسف همواره از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گسترش برنامه پیشگیری از انتقال اچ آی وی/ ایدز از مادر به فرزند از طریق تقویت دانش و مهارت نیروهای فعال در برنامه، ایجاد سیستم، تدوین دستورالعمل و پروتکل حمایت نموده است. همچنین یونیسف با سازمان بهداشت جهانی، این امکان را فراهم ساخت که گروهی از مربیان ایرانی در دو برنامه مراقبت و درمان کودکان و نوجوانانی که با ایدز زندگی می کنند، مشارکت داشته باشند.»

وی ادامه داد: «خدمات PMTCT افرادی را که در مناطق حاشیه ای زندگی می کنند، در اولویت قرار دهد. بنابراین لازم است که به شناسایی گروه هدف و تقویت سیستم های ارجاع بیشتر توجه شود. همچنین پایداری و حفظ برنامه از نقطه نظر تدارکات به ویژه برای تست سریع تشخیص اچ آی وی بسیار اهمیت دارد.»

در ادامه ی نشست، دکتر گویا ضمن استقبال از پیشنهاد دکتر پارکس مبنی بر وجود یک مرکز نظام مند آموزش، تأسیس چنین مرکزی را با بهره گیری از نیروهای متخصص دانشگاهی بسیار ضروری دانست و ضمن تاکید بر تقویت شناسایی گروه هدف، خاطر نشان نمود که از دو سال پیش بر روی ارائه خدمات سلامت و PMTCT به حاشیه نشینان سرمایه گذاری ویژه ای در کشور انجام شده است.

دکتر پروین افسر کازرونی، رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت نیز در جریان سخنرانی خود، خاطر نشان کرد: «بحث اچ آی وی تنها موضوع یک بیماری نیست، بلکه یک معضل اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی و رفتاری است. برنامه چهارم استراتژیک ملی کنترل ایدز تدوین و به تصویب هیأت وزیران رسیده است. در سال 2013، 35 میلیون نفر با اچ آی وی در جهان زندگی می کردند و از زمان شروع اپیدمی، تاکنون حدود 78 میلیون نفر در دنیا به عفونت اچ آی وی مبتلا شده اند.»

دکتر کازرونی در ادامه اشاره نمود که برنامه PMTCT که در حال حاضر در 16 دانشگاه کشور، 170 مرکز و 40 بیمارستان در حال اجرا است، حدود 65 هزار نفر را تحت پوشش قرار داده و طی آن، حدود 81 هزار رپید تست از زنان باردار انجام شده است که از این تعداد 51 تست مثبت بوده اند. این برنامه بر تشخیص به هنگام، شروع به موقع مراقبت و درمان و ماندگاری بر درمان تأکید می کند.

دکتر فرحناز ترکستانی، رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت هم، بر اهمیت ارزیابی پس از اجرای برنامه پایلوت و نقش مشاوره در متقاعد نمودن زنان باردار برای انجام تست اچ آی وی و فعالیت های مراقبتی پس از آن تأکید نمود. وی ابراز امیدواری کرد که این نشست به مشخص شدن مشکلات موجود در اجرای برنامه و رفع آنها کمک کند.

در ادامه ی مراسم، مهندس امیر حسین یارپرور از انجام ارزیابی برنامه PMTCT با کمک مشاوران داخلی و خارجی در سال جاری میلادی خبر داد و افزود: «نتایج ارزیابی مذکور در یک جلسه مشورتی با حضور تمامی دانشگاه های درگیر به بحث گذاشته خواهد شد تا بتوان این برنامه را به کل کشور گسترش داد. شناسایی زنان اچ آی وی مثبت بسیار اهمیت دارد و مراکز مربوطه باید در مناطق مطلوبی تأ سیس شوند. همچنین پایداری برنامه از نظر تدارکات و افزایش دانش و مهارت نیروهای فعال در برنامه بسیار اهمیت دارد.»

لازم به ذکر است، نشست هم اندیشی برای هشت دانشگاه دیگر مجری برنامه PMTCT از 26 تا 28 بهمن 1394 برگزار می شود.

 

 Prevention of Mother to Child Transmission*

 

برگرفته از: 

تارنمای مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد - تهران

 

Authorized Signatory:

Collaborators: