English
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)


SDS Family:

Upcoming Events:
انرژی پایدار می تواند جان میلیون ها انسان را نجات دهد
1047
دبیر کل سازمان ملل در اجلاس انرژی آینده جهان که در امارت متحده عربی برگزار شده بود اعلام کرد که زندگی میلیون ها نفر می تواند از طریق دسترسی به انرژی پایدار قابل اعتماد، مقرون به صرفه و مطابق با تکنولوژی روز حفظ شود.

انرژی پایدار می تواند جان میلیون ها انسان را نجات دهد

بان کی مون اجلاس انرژی آینده جهان ابوظبی 2016

دبیر کل سازمان ملل در اجلاس انرژی آینده جهان که در امارت متحده عربی برگزار شده بود اعلام کرد که زندگی میلیون ها نفر می تواند از طریق دسترسی به انرژی پایدار قابل اعتماد، مقرون به صرفه و مطابق با تکنولوژی روز حفظ شود.

وی به رهبران صنایع بزرگ جهان انرژی پایدار اعلام داشت که انرژی پایدار موجب به هم پیوستگی رشد اقتصادی و برابری اجتماعی شده  و در عین حال مهمترین ابزار در جهت مقابله با تغییرات آب و هوایی محسوب می‌شود.

وی ضمن اشاره به توافق جهانی در حوزه توسعه پایدار و اجلاس تغییرات آب هوایی پاریس موسوم به COP21، این دو موضوع را به عنوان اتفاقات برجسته سال 2015 بر شمرد و اضافه کرد که در اجلاس پاریس برای نحستین بار همه کشور های جهت اقدامات گسترده ای را در سطوح ملی و بین المللی در زمینه مقابله با تاثیرات مخرب تغییرات آب و هوا اتخاذ کردند.

وی در همین رابطه اضافه کرد که بعد جهانی و دامنه شمول این توافق، حاکی از داشتن برنامه مشخص و واضحی برای آینده بوده و اکنون زمان وارد عمل شدن دولت ها، بخش خصوصی، سازمان های و نهاد های بین المللی و منطقه ای است.

وی افزود یکی از این اهداف هدف هفتم توسعه پایدار موسوم به SDG7 (هدف گذاری در راستای دسترسی مردم جهان به انرژی های مدرن، قابل اعتماد، مقرون به صرفه و پایدار) می باشد. در همین رابطه وی توضیح داد که استفاده انرژی پایدار و پاک نه تنها به حفظ سیاره زمین برای نسل های آینده کمک شایانی کرده، بلکه سبب نجات 4.3 میلیون نفر در کل جهان خواهد شد. این عدد شامل نرخ میزان مرگ و میر افرادی که در معرض استفاده از سوخت های فسیلی، آتش، اجاق های موجود در فضای بسته، زغال چوب و آلودگی ناشی بوده اند نیز می باشد.

بخشی از این تلفات زنان و کودکانی در جهان هستند که در کنار کوره های سکنی گزیده و یا در معرض دود ناشی شعله های آتش بودند؛ بخشی دیگر زنان و دخترانی بودند که در اثر جمع آوری هیزم و سوخت دچار آسیب دیدگی منجر به مرگ شده اند. در کل افراد آسیب پذیری که مجبور به انجام فعالیت های طاقت فرسا بوده و از نظر آموزشی نیز در محدودیت جدی قرار داشتند.

دبیر کل سازمان ملل در این اجلاس عنوان داشت که در حال حاضر یک میلیارد انسان از نعمت دسترسی به برق برخوردار نیستند و این خود SDG7 را به عنصر کلیدی توسعه پایدار تبدیل و دستیابی به این هدف تا قبل از سال 2030 راه را برای دستیابی به امنیت غذایی، خدمات بهداشت و درمان، اشتغال، شهر های پایدار و ... بسیار هموار خواهد کرد. وی افزود، ما در این مسیر تا کنون پیشرفت های قابل توجهی در ابعاد مختلف وجود داشته است.

آقای بان کی مون تاکید کرد که نسل جدید تجهیزات تولید کننده انرژی ضمن اینکه فرآیند دسترسی مردم به روشنایی، گرما، ارتباطات و... را فراهم می کنند باید از کمترین سطح آلودگی و تاثیرات زیست محیطی مخرب برخوردار باشند.

وی افزود در همین راستا، دولت و بخش خصوصی باید در تصمیم گیری مشترک کلیه سرمایه گذاری های خود را در 15 سال آینده در پروژه های حافظ محیط زیست و تغییرات آب و هوایی و پروژه های مبتنی بر کمترین سطح انتشار گازهای گلخانه ای و تولیدات و خدمات کم کربن (low-carbon goods and services) متمرکز نماید.

در انتها، وی با اشاره به نقش مهم زنان در دستیابی به راهکارهای پایداری افزود: زنان عمدتاً یکی از اولین مدیران انرژی در خانواده و در بین اطرافیان خود محسوب می شوند؛ بنابراین یکی از قدرتمندترین عناصر گذار به سوی انرژی پاک، پایدار و سبز محسوب می شوند.

 

 

Authorized Signatory:

Collaborators: