English
SDS Centers
The United Nations Academic Impact (UNAI)

SDS Family:

Upcoming Events:
غول های سبز
1552
غول های سبز، استراتژی توسعه و شهروندی مسوول بودن در جامعه را به کسب و کاری چندین میلیارد دلاری تبدیل کرده اند. در حالی که این روزها "Sustainability" در ذهن بسیاری از شرکت ها چندان با سودآوری همخوانی ندارد؛ چنین موفقیت عظیمی از جانب غول های سبز نیاز به بررسی و تحلیل بیشتری دارد.

غول های سبز، استراتژی توسعه و شهروندی مسوول بودن در جامعه را به کسب و کاری چندین میلیارد دلاری تبدیل کرده اند. در حالی که این روزها "Sustainability " در ذهن بسیاری از شرکت ها چندان با سودآوری همخوانی ندارد؛ چنین موفقیت عظیمی از جانب غول های سبز نیاز به بررسی و تحلیل بیشتری دارد.

برای غول های سبز، sustainability  صرفاً راجع به ذخیره پول نیست بلکه در مورد تولید ثروت است. این شرکت ها sustainability  را از یک مقوله حاشیه ای به متن کسب و کار سازمان خود ارتقاء داده و آن را به عنوان یکی از اجزای اصلی کسب و کار خود به حساب می آورند. در نتیجه به جای اینکه sustainability  از سود سازمان بکاهد، به فرآیند سودآوری شرکت کمک می کند.

 

راز موفقیت غول های سبز در چیست؟

رهبری پیشگام و سنت شکن

در اکثر این شرکت ها، مدیر عامل پیشگام و آغاز کننده حرکت به سوی Sustainability  سود محور بوده است. این رهبرها چهار ویژگی شخصیتی مشترک داشته اند که از آن به عنوان 4Cs یاد می شود. اعتقاد (Conviction)، جسارت (Courage)، تعهد (Commitment) و داشتن دیدگاهی متفاوت (Contrarian streak)؛ برای مثال Paul Polman مدیر عامل شرکت Unilever در اولین روز شروع به کار خود اعلام کرد که دیگر هیچ گزارش پیش بینی درآمدی (Earnings guidance) به وال استریت ارائه نخواهد کرد و در عین حال دیگر گزارش مالی سه ماهه نیز منتشر نمی‌کند.

 

نوآوری متمایز کننده

هیچ یک از این غول های سبز، سودآوری خود را بر پایه سبزتر کردن (greener ) یا جامعه محورتر (socially conscious) کردن محصولات فعلی خود پایه گذاری نکرده اند. بلکه توسعه این شرکت ها بر پایه نوآوری متمایز کننده می باشد. برای مثال خودرو مدل S شرکتTesla  نه تنها فاقد انتشار هر گونه گاز گل خانه ای و آلودگی زیست محیطی (zero emission) است، بلکه کسب کننده بالاترین حد امتیاز بر اساس گزارش های بازخورد مشتریان در تحقیقات مرکز امنیت عبور و مرور ملی ایالات متحده نیز بوده است.

 

هدفی ورای اهداف متداول

به تحقیق، شرکت هایی که اهدافی بیش از کسب سود را دنبال می کنند، در شرایط رقابتی عملکرد بهتری از سایر رقبا دارند. نرخ داد و ستد تمامی این غول های سبز در پنج سال اخیر، به طور متوسط 11.7% از رقبای صنعت خود بیشتر بوده است. 

 

Sustainability  به عنوان متن نه حاشیه 

در اکثر سازمان ها sustainability  در یک دپارتمان خلاصه می‌شود. در غول های سبز، sustainability  روش، منش، ساختار، ارزش و تعیین کننده ساختار هزینه درآمد و ساختار راهبری شرکت می باشد. به دلیل همین ساختار هزینه ای است که حاشیه سود شرکت Chipotle  با وجود رعایت اصول اخلاقی در مورد مواد خوراکی 12.1% و حاشیه سود فست فود ها 4.6% است. 

 

جذابیت برای گروه های اصلی

اگر قرار بود غول های سبز فقط کسب و کار خود را محدود به مشتریان طرفدار Sustainability  کنند هرگز به درآمد میلیاردی دست نمی‌یافتند. به بیان دیگر، تعداد انسان های علاقمند به محصولات سبز به قدری نیست که برای شما کسب و کاری پر سود دست و پا کند. این شرکت ها گروه های هدف مشتری و مصرف کننده خود را به نحوی انتخاب می کنند که از بیشترین بازه ممکن برخوردار باشد. به طور مثال شرکت Prius در سال 2013 فروشنده سومین خودرو پر فروش جهان (نه سومین خودرو سبز پر فروش جهان) شد.

 

قرارداد های رفتاری نوین 

امروزه مشارکت، شفافیت و مسوولیت کلمات کلیدی در دنیای کسب و کار غول های سبز به شمار می‌روند. این کلمات برای این شرکت ها فراتر از کلمه هستند. به طور مثال شرکت Nike که در سال 2005 شرکت های طرف قرارداد خود را ملزم به رعایت اصولی مشخص  نموده بود. اخیراً اطلاعات خود را در Interactive Global Manufacturing Map منتشر نمود. که در آنجا شما قادر خواهید بود با کلیک بر روی کارخانجات این شرکت به اطلاعاتی از قبیل اسم، تعداد کارکنان، نسبت جنسیتی کارکنان، محصول تولیدی و ... دسترسی داشته باشید. این اقدام شرکت Nike در زمینه شفافیت در رتبه بسیار بالایی قرار می دهد.

 

 

Useful Links:

Collaborators:

© 2010-, All Rights Reserved for.

Sustainable Development Strategy International Group