English
covid19
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)

SDS Family:

Upcoming Events:
جشن بزرگ «نجات زمین» در پاریس
967
توافق تاریخی کشورهای جهان بر سر کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و پایین آوردن میزان استفاده از سوخت‌های فسیلی که پس از حدود دو هفته مذاکرات فشرده در پاریس صورت گرفت با واکنش مثبت جهانی روبرو شده است.

خاطره شکست تلخ اجلاس‌های کپنهاک و ریو در پاریس فراموش شد و فعالان محیط زیست بعد از دوران طولانی مبارزه و ناکامی امشب و در پایان 2 هقته رایزنی 190 کشور، پاداش آن همه مبارزه طاقت فرسا را گرفتند.

بعد ﺍﺯ ﺣﺪﻭﺩ ﺩﻭ ﻫﻔﺘﻪ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﻓﺸﺮﺩﻩ ﺩﺭ ﭘﺎﺭﯾﺲ، ﺗﻤﺎﻡ 195 ﮐﺸﻮﺭ ﺷﺮﮐﺖ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﺩﺭ ﺧﺼﻮﺹ ﺗﻐﯿﯿﺮﺍﺕ ﺍﻗﻠﯿﻤﯽ ﺑﻪ ﺗﻮﺍﻓﻖ ﺭﺳﯿﺪﻧﺪ.

ﺍﺯ ﺭﻭﺯ 30 ﻧﻮﺍﻣﺒﺮ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﺁﻏﺎﺯ ﺷﺪ، ﮐﺎﻫﺶ ﺍﻧﺘﺸﺎﺭ ﮔﺎﺯﻫﺎﯼ ﮔﻠﺨﺎﻧﻪﺍﯼ ﻭ ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺁﻭﺭﺩﻥ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺳﻮﺧﺖﻫﺎﯼ ﻓﺴﯿﻠﯽ ﺩﺭ ﮐﺎﻧﻮﻥ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ.

ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﺍﯾﻦ ﺗﻮﺍﻓﻖ، ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﮔﺮﻣﺎﯾﺶ ﺯﻣﯿﻦ ﺗﺎ ﺳﺎﻝ 2050 ﺑﺎﯾﺪ ﺯﯾﺮ دو ﺩﺭﺟﻪ ﺑﺎﻗﯽ ﺑﻤﺎﻧﺪﺍﯾﻦ ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﺑﺎﺭ ﺩﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎ ﻣﻮﻇﻒ ﺑﻪ ﮐﺎﻫﺶ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﮔﺎﺯﻫﺎﯼ ﮐﺮﺑﻨﯽ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ.

ﻫﻤﻪ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎ ﻣﺘﻌﻬﺪ ﺑﻪ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺑﺨﺸﯽ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺗﻮﺍﻓﻖ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺑﻮﺩ ﻭ ﺑﺨﺸﯽ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺭﺍ ﻧﯿﺰ، ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﺩﺍﻭﻃﻠﺒﺎﻧﻪ ﺍﺟﺮﺍ ﮐﻨﻨﺪ.

این نخستین توافق جهانی بر سر کاهش تولید گازهای کربنی است.

روز شنبه، دوازدهم دسامبر، رهبران 195 کشور شرکت کننده در کنفرانس تغییرات اقلیمی در پاریس پس از اعلام حصول این توافق بر سر ذوق آمدند و برای دقایقی ایستاده کف زدند.

اجرای بخشی از مفاد توافق‌نامه پاریس که از آن به عنوان سندی تاریخی یاد شده، الزامی است و اجرایی کردن بخش دیگری از آن برای کشورها داوطلبانه خواهد بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ساعتی پس از اعلام این توافق آن را «تاریخی» و «آمالگرایانه» خواند اما گفت نباید فقط به حصول آن «بسنده کرد و غره شد.»

«ما نشان دادیم که اگر کنار هم بایستیم چه‌ها می‌توانیم بکنیم.»

با وجود این، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که توافق پاریس «بی‌نقص» نیست، اما «این بهترین فرصت برای حفظ کره‌ زمین ماست.»

با وجود این، بخشی از فعالان محیط زیست می‌گویند توافق اعلام شده «نکته امیدوار کننده ای ندارد و الزامی در آن قید نشده» است.

امروز پس از حدود دو هفته مذاکرات فشرده در پاریس، تمام 195 کشور شرکت‌کننده در خصوص تغییرات اقلیمی به توافق رسیدند.

از روز 30 نوامبر که این مذاکرات آغاز شد، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و پایین آوردن میزان استفاده از سوخت‌های فسیلی در کانون مذاکرات قرار داشته است.

بر اساس این توافق، میزان افزایش گرمایش زمین تا سال 2050 باید زیر دو درجه باقی بماند.

پیشتر، 134 کشور، از جمله چین و هند، از این توافق حمایت کرده‌اند.

در متن این توافق قید شده است که خطر تغییرات اقلیمی بسیار بیشتر از آن چیزی است که پذیرفته شده است.

همچنین دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفته است که «این لحظه را باید به خاطر داشت و این قدم بزرگی است که کمک می کند آینده سیاره ما تامین شود.» 

پیشتر لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، که میزبان کنفرانس تغییرات اقلیمی است، گفته بود که در صورت توافق، این طرح برای همه کشورها لازم الاجرا است و گرمایش زمین را زیر دو درجه افزایش کنترل می‌کند.

یکی از محورهای اختلاف نظر این بود که هزینه برنامه‌های مبارزه با تغییرات اقلیمی چگونه بین کشورهای مختلف توسعه‌یافته و کشورهای در حال توسعه توزیع شود.

مذاکرات پاریس که با شرکت نمایندگان 190 کشور جهان برگزار می‌شود در موعد مقرر به نتیجه نرسید، اما با امیدواری به اینکه رسیدن به توافق نزدیک است یک روز تمدید شد.

صبح امروز، شنبه 12 دسامبر، اعلام شده بود که کشورهای حاضر بر سر پیش‌نویسی تازه به توافق رسیده‌اند.

رهبران ارشد و نمایندگان کشورهای مختلف جهان از 30 نوامبر در پاریس گرد آمده‌ بودند تا به توافقی لازم الاجرا برای مبارزه با تغییرات اقلیمی برسند.

مارتین کایزر، از مقام‌های سازمان غیردولتی صلح سبز، گفت که این مساله مطرح بوده که چه طور تعیین یک هدف بلند مدت برای کنترل گرمایش زمین می‌تواند به هدف گذاری مشخص میان مدت برای قطع استفاده از سوخت‌های فسیلی بینجامد.

او همچنین درباره انجام تعهدات مالی که کشورهای ثروتمند اروپایی و آمریکا پذیرفته‌اند تردید کرد و گفت: «ظاهرش این است که همه چیز سر جایش قرار گرفته، اما هنوز نمی‌دانیم این [توافق] چیز خوبی است یا بد.»

فعالان محیط زیست همزمان با مذاکرات از کشورهای مختلف به پاریس رفته‌اند و مخالفت خود را با روند گفت و گوها و هدف‌گذاری‌های مذاکرات نشان داده‌اند. 

 

Authorized Signatory:

Collaborators: