English
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)


SDS Family:

Upcoming Events:
موتور تخریب طبیعت ایران سرعت گرفته است
1193
نفس خود را برای 10 ثانیه در سینه حبس کنید! در همین زمان کوتاه، سه‌هزارو 500 مترمربع از جنگل‌ها و مراتع کشورمان تخریب شد. حالا به عقربه ثانیه‌شمار ساعتتان نگاه کنید، وقتی یک دقیقه کامل شد، حجم تخریب جنگل‌ها و مراتع کشورمان به 21 هزارمترمربع می‌رسد!

 نفس خود را برای 10 ثانیه در سینه حبس کنید! در همین زمان کوتاه، سه‌هزارو 500 مترمربع از جنگل‌ها و مراتع کشورمان تخریب شد. حالا به عقربه ثانیه‌شمار ساعتتان نگاه کنید، وقتی یک دقیقه کامل شد، حجم تخریب جنگل‌ها و مراتع کشورمان به 21 هزارمترمربع می‌رسد! درست به همین سادگی، هرروز حدود 30 میلیون مترمربع (معادل سه‌هزارو 204 هکتار) از زیستگاه‌های ایران به دلایل گوناگون نابود می‌شود. به‌این‌ترتیب تا پایان هر سال رقمی معادل یک میلیون و 104 هزار هکتار (معادل 11 میلیارد و 40 میلیون مترمربع) از جنگل‌ها و مراتع کشور تخریب می‌شود.
اعلام این حجم عظیم از تخریب سرزمین، یک توهم یا بزرگ‌نمایی رسانه‌ای نیست؛ بلکه این مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست است که روزشمار تخریب طبیعت ایران را افشا کرد. به موازات همین حجم گسترده تخریب، اکنون نزدیک به 30 درصد گونه‌های گیاهی کشورمان در معرض تهدید و نابودی قرار گرفته‌اند. به گزارش دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک سازمان محیط‌زیست، از مجموع هشت‌هزار گونه گیاهی در کشور، دوهزارو 405 گونه در معرض تهدید قرار دارند که بخش اعظمی از این گیاهان گونه‌های اندمیک و بومی این سرزمین است که اگر منقرض شوند، برای همیشه از روی زمین پاک خواهند شد. امروز دیگر کمتر منطقه بکری در این سرزمین باقی مانده به‌طوری‌که حتی کم‌نظیرترین پارک‌های ملی کشورمان هم با وجود اهرم‌های محکم قانونی در سال‌های اخیر دستخوش تخریب جدی شده است. در تازه‌ترین رخداد غمبار، پارک ملی گلستان که ارزشمندترین گنجینه تنوع زیستی کشورمان به‌شمار می‌رود، در واپسین روزهای هفته گذشته باز هم در آتش سوخت. آتش‌سوزی‌های سریالی در این منطقه موجب شده تا در پنج سال گذشته بیش از 10 هزار هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی این پارک ملی خاکستر شود.
وقتی قدیمی‌ترین پارک ملی و غنی‌ترین گنجینه ژنتیکی کشورمان این‌چنین مفت و آسان می‌سوزد یا توسط گله‌های پرشمار گوسفند چریده شده، یا زیر تیغ لودرهای وزارت راه خرد می‌شود و حیات‌وحش آن نیز با حضور فله‌ای شکارچیان بی‌رحم سلاخی می‌شود، می‌توان وضعیت دیگر مناطق حفاظت‌شده کشورمان را هم به‌راحتی به تصویر کشید! گلستان همه آبروی ایران در مجامع جهانی زیست‌محیطی است اما بی‌آنکه آبی به رویش ریخته شود، سال‌هاست پی‌درپی می‌سوزد. کاش باور کنیم این همه طبیعت ایران است که در غفلت من و تو و دولت‌ها در هر ثانیه بی‌صدا می‌سوزد و چریده و کاویده می‌شود. راستی چرا هیچ‌کس ثانیه‌شمار تخریب طبیعت ایران را جدی نمی‌گیرد؟


*این یادداشت پیشتر در روزنامه‌ی شرق به چاپ رسیده است.

 

Authorized Signatory:

Collaborators: