English
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)


SDS Family:

Upcoming Events:
ایران دارد پیر می‌شود
1514
روز جهانی سالمند این بار هم با آمارها و خبرهای مختلف درباره سالمندان ایرانی از راه رسید. خبرهایی که از تعداد 6میلیونی سالمندان در ایران حکایت دارد و بدون درآمد و حقوق بازنشستگی 44‌درصد سالمندان ایرانی.

روز جهانی سالمند این بار هم با آمارها و خبرهای مختلف درباره سالمندان ایرانی از راه رسید. خبرهایی که از تعداد 6میلیونی سالمندان در ایران حکایت دارد و بدون درآمد و حقوق بازنشستگی 44‌درصد سالمندان ایرانی.
در روزی که گذشت هم مسئولان وزارت بهداشت و هم سازمان بهزیستی به نشست‌های خبری جداگانه‌ای آمدند تا از آخرین وضع سالمندان ایرانی بگویند. در این نشست‌ها، معاون بهداشت وزارت بهداشت از وجود بیش از 6میلیون سالمند در کشور خبر داد و بر لزوم گسترش خدمات سالمندی تأکید کرد و مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران گفت، زنگ خطر سالمندی در ایران به صدا در آمده است.
«علی‌اکبر سیاری»، معاون بهداشت وزیر بهداشت در نشست خبری که به مناسبت روز سالمند برگزار شد، با بیان این‌که طبق آماری که از سرشماری‌های گذشته به دست آمده، بیش از 6میلیون سالمند در کشور داریم، گفت که مطمئنا اکنون تعداد سالمندان کشور بیشتر شده است: «در حال حاضر 70‌درصد جمعیت ما سنین بین 15 تا 65‌ سال دارند. این دوران، دورانی طلایی است. سالی یک‌میلیون نفر به جمعیت کشور ما اضافه می‌شود اما به علت رشد بالای جمعیت در دهه‌های 50 و 60، رشد سالمندی ما نسبت به کشورهای دیگر بالاست.»
او با بیان این‌که تاکنون در کشور امید به زندگی 20‌سال افزایش یافته، گفت: «ما در کاهش مرگ‌ومیر موفقیت خوبی داشتیم و باید ضمن استفاده از این دوران طلایی از تجربیات سالمندان هم استفاده کنیم.»
سیاری با اشاره به تحقیقی که در‌ سال 92 در کشور انجام شده، ادامه داد:  «در آن تحقیق نشان داده شد که 27‌درصد سالمندان بیکار و بدون حقوق بازنشستگی هستند. همچنین 17‌درصد آنها بدون هر گونه درآمد و حمایت مالی زندگی می‌کنند که نشان می‌دهد 44‌درصد بازنشستگان حمایت مالی و حقوق بازنشستگی ندارند. 32.7‌درصد از سالمندان از وضع اقتصادی خود رضایت دارند. براساس این تحقیق اولین تقاضای سالمندان حمایت مالی است و 38‌درصد آنها تقاضای حمایت مالی دارند. همچنین 8 تا 9‌درصد از سالمندان تنها زندگی می‌کنند و 52‌درصد از آنها احساس تنهایی می‌کنند. در بین سالمندان از نظر مشکلات جسمی 24‌درصد دچار مشکلات اسکلتی - عضلانی بوده، 38‌درصد مشکلات قلبی و عروقی دارند و 33.8‌درصد نیز دچار چربی خون بالا هستند.»
به گفته سیاری، 31.5‌درصد از سالمندان مشکلات شنوایی داشته و 53‌درصد آنها از مشکلات بینایی رنج می‌برند: «بنابراین این آمار نشان می‌دهد که باید برای سالمندان در حوزه رفاه اجتماعی، سلامت روانی و سلامت جسمی کار انجام دهیم.»
سیاری ارایه خدمت در حوزه رفاه اجتماعی را جزو وظایف سازمان بهزیستی دانست: «البته این سازمان به تنهایی نمی‌تواند همه خدمات را ارایه کند. از طرفی وزارت بهداشت متولی سلامت جسمی و روانی سالمندان است و خدمات بهداشت جسمی و روانی را در شهرها و روستاها برای این گروه ارایه می‌دهد. بحث رفاه اجتماعی، سلامت جسمی و سلامت روانی سالمندان را باید با هم پیش بریم؛ چرا که سالمندان نیاز به حمایت اجتماعی، جسمی و روانی دارند و تا همه ارگان‌ها در این زمینه با هم همکاری نکنند، نمی‌توانیم در برنامه‌های خود موفق عمل کنیم.»
سیاری با بیان این‌که باید کاری کنیم تا افراد سالم، سالمند شوند، گفت: «برای این کار باید سه جزء تحرک، تغذیه مناسب و حمایت اجتماعی را برای آنها فراهم کنیم. ثابت شده که سه عامل کاهش شنوایی، کاهش بینایی و تعادل جسمی فرد را به سالمندی می‌رساند. این درحالی است که در سیستم بهداشت می‌توانیم با تست‌هایی که روی شنوایی، بینایی و تعادل افراد انجام می‌دهیم از بروز این مشکلات جلوگیری کنیم.»
او به ‌خطر استعمال سیگار در سالمندان هم اشاره کرد: «سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را 23 برابر کرده و خطر سکته قلبی را به میزان چهار برابر و سکته مغزی را نیز به میزان چهار برابر افزایش دهد.» سیاری با بیان این‌که با تشخیص زود هنگام مشکلاتی نظیر کاهش وزن، گوشه‌گیری، کاهش قوای عضلانی و غیره می‌توانیم از ناتوانی در سالمندان پیشگیری کنیم، گفت: «اگر 6 یا 7‌میلیون سالمند داریم باید برای آنها برنامه‌ریزی کرده و با تشخیص سریع از ناتوانی آنها جلوگیری کنیم. سالمند نباید ناتوان و زمینگیر باشد و همه اینها از طریق ارایه خدمات، حمایت و رفاه اجتماعی و مشارکت دادن سالمندان در جامعه قابل دسترسی است.»
او شعار امسال سازمان بهداشت جهانی برای روز سالمند را «زندگی در شهری که حامی سالمندان است» اعلام کرد و گفت:  «باید محیطی ایجاد کنیم که سالمندان را دوست داشته باشند؛ چرا که سالمندی خطری است که کشور ما را تهدید می‌کند.»
سیاری در ادامه گفت که باید تلاش کنیم عواملی را که منجر به آسیب رسیدن به سالمند می‌شوند، از بین ببریم:  «برای مثال باید رادیکال‌های آزاد که باعث پیری زودرس می‌شوند را از بین ببریم که این امر با گنجاندن ویتامین A ,B ,C و سلنیوم در رژیم غذایی افراد اتفاق می‌افتد. حذف رادیکال آزاد علاوه بر پیشگیری از پیری زودرس منجربه تقویت حافظه و قدرت شنوایی سالمندان می‌شود. حفظ قدرت شنوایی، بینایی و تعادل در سالمندان دوران سالمندی همراه با نشاط را به همراه دارد که وزارت بهداشت باید برای حفظ و ارتقای این سه مهم تست‌هایی را از سالمندان انجام دهد تا امکان لازم برای بهداشت سالمندی فراهم شود.»
جمعیت یک‌میلیون و 102‌هزار نفری سالمندان در تهران
دیروز رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت هم به نشست خبری که به مناسبت روز جهانی سالمند برگزار شد، آمده بود تا هم آمارهای جهانی سالمندی را اعلام کند و هم سالمندترین و جوان‌ترین استان‌های ایران را.
پریسا طاهری در این نشست خبری گفت که براساس آمار گیلان با دارا بودن 11.55‌درصد سالمند، سالمندترین استان و سیستان و بلوچستان با 4.72‌درصد سالمند جوان‌ترین استان کشور شناخته شده‌اند. به گفته او جمعیت سالمندی در تهران بیش از میانگین کشوری است:  «تهران بیش از 12‌میلیون جمعیت دارد که حدود یک‌میلیون و 102‌هزار و 123 نفر آن سالمند هستند، همچنین بیش از ‌هزار سالمند بالای 100‌سال در تهران زندگی می‌کنند. تهران، نهمین استان سالمند کشور است. سن امید به زندگی نیز در کشور 72‌سال در مردان و 74‌سال در زنان است.»
او ادامه داد:  «سالمندی بحث جدیدی نیست و سال‌هاست که دنیا با واژه سالمندی روبه‌رو است. براساس آمار سازمان بهداشت جهانی درحال حاضر حدود 900‌میلیون سالمند در جهان زندگی می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود تا 2050 این آمار به 2‌میلیارد نفر برسد. تغییرات سال‌های 2000 تا 2050 نشان از دو برابر شدن آمار سالمندان دارد، به‌گونه‌ای که در ‌سال 2000 سالمندان 11‌درصد جمعیت و در‌ سال 2050، 22‌درصد جمعیت را به خود اختصاص خواهند داد.»
رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت گفت: «این تغییر در افراد بالای 80‌سال بیشتر بوده است، به گونه‌ای که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده تعداد سالمندان از تعداد کودکان زیر 4‌سال پیشی گرفته است و پیش‌بینی می‌شود در ‌سال 2050 میلادی آمار سالمندان از افراد زیر 14‌سال نیز پیشی بگیرد، بنابراین تعداد سالمندان روزبه‌روز درحال افزایش است و این مسأله تنها مختص ایران نیست. آمار جمعیت سالمندی در کشورهای فقیر چند برابر کشورهای توسعه یافته است. درحال حاضر از 900‌میلیون سالمند 60‌درصد در کشورهای درحال توسعه و کم‌درآمد زندگی می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود تا ‌سال 2050 این آمار به 80‌درصد برسد. در ‌سال 2000، 5/8‌درصد جمعیت مدیترانه شرقی سالمند بود که پیش‌بینی می‌شود در ‌سال 2050 این عدد به 15‌درصد برسد.»
به گفته او و طبق آمارها در‌ سال 2025 در ایران 10‌درصد جمعیت کشور سالمند شده و تا ‌سال 2050 این رقم به 21.7 تا 24‌درصد می‌رسد. رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت در ادامه گفت: «امسال
 بیست و پنجمین سالی است که سازمان بهداشت جهانی روز سالمند را گرامی می‌دارد.»
به گفته طاهری، در ایران از‌ سال 1335 تا 1385 مرکز آمار به صورت دوره‌ای و هر 10‌سال وضع تغییر جمعیت را بررسی می‌کرد که بعد از ‌سال 1385 این روند تغییر یافت و تغییر جمعیت هر 5‌سال مورد ارزیابی قرار گرفت: «در ‌سال 1335 سالمندان 6.2درصد؛ در ‌سال 1345، 6.5 درصد؛‌ سال 55، 5.2 درصد؛‌ سال65، 5.4 درصد؛‌ سال 75، 6.6 درصد؛‌ سال 85، 7.3‌درصد و‌ سال 90، 8.2‌درصد جمعیت گزارش شده است. در‌ سال 1390 میزان جمعیت کشور بیش از 75‌میلیون گزارش شده که تعداد سالمندان در این ‌سال بیش از 6‌میلیون نفر بوده است که این میزان 8.2‌درصد جمعیت را به خود اختصاص می‌دهد. از 8.2‌درصد جمعیت سالمندی 4.17‌درصد زن و 4.02‌درصد مردان هستند.» طاهری در ادامه گفت جمعیت سالمندی قالب زنانه پیدا کرده است:  «افزایش تعداد سالمند چالش نیست بلکه بی‌توجهی به زیرساخت‌های لازم این موضوع را تبدیل به چالش می‌کند. امید به زندگی در مردان 72 سالگی و در زنان 74 سالگی تخمین زده شده است.»
رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت گفت:  «زمانی که خاطره از امید بیشتر باشد درواقع پیری صورت گرفته است، بنابراین وزارت بهداشت موظف است برنامه‌ریزی‌های لازم برای داشتن سالمند سالم را انجام دهد. مراقبت ادغام‌یافته مختص پزشک و غیرپزشک که مشتمل بر 15 بیماری است براساس برنامه تحول سلامت در حوزه بهداشت تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درحال اجرا است که بر این اساس زمانی‌که سالمندان به مراکز درمان مراجعه می‌کنند ابتدا توسط افراد غیرپزشک از نظر علایم بیماری و عوامل خطر بررسی و سپس به پزشک عمومی ارجاع داده می‌شوند. پزشک عمومی بعد از انجام بررسی‌ها در صورت نیاز فرد را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهد تا روند درمان انجام شود.»
رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت ادامه داد:  «افراد غیرپزشک سالمندان را از نظر فشار خون، چربی خون، مشکلات بینایی، شنوایی، تعادل، اختلال حافظه، بی‌اختیاری ادرار، اختلال خواب، استرس، اضطراب، واکسیناسیون و... بررسی می‌کنند و باید از نظر سبک زندگی، رژیم غذایی و ترک سیگار آموزش‌هایی را به سالمندان ارایه کنند و سپس سالمند را طی فراخوانی به مراکز درمان دعوت و بررسی کنند که آیا آموزش‌های ارایه شده جزو زندگی فرد محسوب شده یا خیر.»
او در سخنانش از تدوین سند ملی تحول سلامت سالمندی خبر داد که به‌زودی تصویب و اجرایی می‌شود.
رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنانش با توجه به 30 شهریور روز جهانی آلزایمر، گفت:  «آلزایمر بیماری دوران سالمندی است که درحال حاضر 46.8‌میلیون نفر در جهان با درمانش زندگی می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود این آمار تا ‌سال 2050 به 131‌میلیون نفر برسد. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده هر 2 تا 3 ثانیه یک نفر در جهان به دمانس مبتلا می‌شود که این آمار در کشور ما متفاوت بوده و هر 7 دقیقه یک نفر به دمانس مبتلا می‌شود به گونه‌ای که درحال حاضر 600 تا 650 نفر به دمانش مبتلا هستند.»
سالمندان 36‌درصد تخت‌های بیمارستانی را اشغال کرده‌اند
مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران هم دیروز به مناسبت روز جهانی سالمند به یک نشست خبری با خبرنگاران آمد. «احمد دلبری» ابتدا گفت که زنگ‌خطر سالمندی در ایران به صدا درآمده است:  «مسئولان باید برای این موضوع برنامه‌ریزی کنند و از الان به فکر سالمندان باشند. براساس آمار سال‌های گذشته در کشور 7.3‌درصد سالمند وجود داشت و 36‌درصد تخت‌های بیمارستانی را سالمندان پر کرده بودند، حال اگر این میزان افزایش یابد، چه اتفاقی می‌افتد؟ بنابراین باید از هم‌اکنون برای سالمندان برنامه‌ریزی کنیم.»
او با بیان این‌که درحال حاضر 64 آسایشگاه شبانه‌روزی در سطح استان تهران وجود دارد، گفت:  «این آسایشگاه‌ها 4500 سالمند را نگهداری می‌کند و از این تعداد 900 نفر آنها مجهول‌الهویه هستند بنابراین باید نگران این موضوع باشیم.» مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران از آغاز فعالیت کمتر از 10 مرکز روزانه برای سالمندان خبر داد:  «آماده افزایش این مراکز در تهران هستیم. به این صورت که سالمندان را در روز نگهداری کنند و بعد به خانواده بازگردانند. درحال حاضر 8‌هزار سالمند در تهران تحت حمایت ما هستند که ماهانه 60‌هزار تومان به آنها پرداخت می‌کنیم اما حجم نیاز در این حوزه بسیار زیاد است و سازمان‌های دولتی نمی‌توانند به تنهایی این بخش را حمایت کنند بنابراین خیرین و بخش خصوصی نیز باید در این زمینه کمک کنند.»  او ادامه داد:  «فردی که به سالمندی رسیده است حتما موفقیتی در زندگی داشته، زیرا بسیاری از افراد قبل از رسیدن به سالمندی از بین رفته‌اند. در‌ سال 1345، 10.8‌درصد سالمندان ما کهنسال بوده‌اند و اکنون این میزان به 14.9‌درصد رسیده است. درحال حاضر ما شاهد زنانه شدن سالمندی هستیم، چراکه ‌درصد سالمندان زن نسبت به قبل افزایش یافته است.»
دلبری با بیان این‌که لزوم رسیدن به یک سالمندی سالم، فعال و پویا از طریق رصد کردن سلامت سالمندان و سبک زندگی آنهاست، گفت:  «باید به جایی برسیم که سالمند با حداقل وابستگی بتواند در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت کند.» او یکی از بحث‌های مهم در زمینه سالمندی را امنیت مالی سالمندان و مراقبان آنها و آن را بزرگترین دغدغه افراد سالمند دانست:  «سالمندی الزاما همراه با ناتوانی نیست اما در ذهن ما سالمندی را با ضعف و ناتوانی متصور می‌شویم و به محض این‌که صحبت از سالمندی می‌شود، عصا و کمر خم در خاطر افراد یادآوری می‌شود.»
مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران در ادامه گفت مسأله کسب درآمد برای سالمندان استرس‌زا است و وابستگی آنها را افزایش می‌دهد:  «در بحث درآمد باید به دنبال منابع درآمدی و تأمین زندگی سالمندان باشیم. حرکت‌هایی در این زمینه انجام شده اما کافی نیست. برای مثال یکی از موضوعاتی که باید در زمینه درآمدی سالمندان بازنگری شود، یارانه‌ای است که به سالمند تعلق می‌گیرد. ما ماهانه به سالمندان حدود 60‌هزار تومان یارانه می‌دهیم اما همین که سالمند وارد سرای سالمندان می‌شود، یارانه‌ای که به او پرداخت می‌شود به بیش از 400‌هزار تومان افزایش می‌یابد و این باعث شده که متاسفانه تعداد مجهول‌الهویه‌ها در سرای سالمندان افزایش یابد بنابراین باید در این پرداخت‌ها تجدیدنظر کنیم.»
دلبری ادامه داد:  «در کشورهای توسعه یافته افرادی که از سالمندان نگهداری می‌کنند، بخشی از مالیات‌شان به خودشان برمی‌گردد و می‌توانیم این برنامه را به‌عنوان پیشنهادی در کشور ارایه کنیم. با توجه به مشکلات و بیماری سالمندان باید برای آنها مستمری‌های موقتی ایجاد شود تا در زمان بیماری بتوانند از آن استفاده کنند. یکی دیگر از مواردی که در روند خدمات‌رسانی به سالمندان باید در نظر گرفته شود، مراقبت از سالمندان و مراقبان آنهاست. هر سالمندی نیاز به مراقبت ندارد و کمتر از سه‌درصد سالمندان ما در کشور نیازمند مراقبت هستند اما این مراقبت‌ها باید انجام شده و مورد بازنگری قرار گیرد. بهترین مراقبت از سالمند مراقبت در محل و خانواده است و ما به دنبال این هستیم که این موضوع را با کمک خانواده‌ها عملی کنیم.»

 

جستارهای وابسته

ایران دارد پیر می‌شود؛ روزنامه‌ی شهروند، سی‌ام شهریورماه 1394

 

Authorized Signatory:

Collaborators: