English
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)


SDS Family:

Upcoming Events:
افزایش تلفات انسانی و خسارات اقتصادی در کشورهای درحال توسعه
1158
زمین‌لرزه‌ها یکی از بزرگترین مصایب طبیعی هستند. طبق آمار ثبت شده در تاریخ، ده‌ها‌میلیون نفر جان خود را در زلزله از دست داده‌اند و خسارات واردشده از صدها‌میلیارد دلار، متجاوز شده است.

 زمین‌لرزه‌ها یکی از بزرگترین مصایب طبیعی هستند. طبق آمار ثبت شده در تاریخ، ده‌ها‌میلیون نفر جان خود را در زلزله از دست داده‌اند و خسارات واردشده از صدها‌میلیارد دلار، متجاوز شده است.

در گذشته نه‌چندان دور، زلزله 1976 تانگ‌شان، جان 242‌هزار نفر را در جمهوری خلق‌چین گرفت. زلزله‌ای که به نام مرگبارترین زمین‌لرزه قرن بیستم از آن یاد می‌کنند. زلزله 1995 کوبه در ژاپن نیز، پرخسارت‌ترین بلای طبیعی بود که موجب خسارات اقتصادی سنگینی در حدود 200 میلیارد دلار آمریکا شد.


توزیع جهانی
طی دهه 1960، با توسعه و پیشرفت شبکه زلزله‌نگاری استاندارد جهانی، (که 120 ایستگاه زلزله‌سنج با تجهیزات مشابه در سطح جهان، توسعه پیدا کرد)، گسل‌ها و کمربندهای باریک زلزله، کشف شد.به طور کلی، 3 کمربند اصلی وجود دارد که 95درصد از زمین‌لرزه‌های دنیا، به سبب آنهاست. این کمربند را که اغلب زمین‌لرزه‌ها روی آن اتفاق می‌افتند، «کمربند اقیانوس آرام» نام نهاده‌اند چراکه این کمربند زلزله دور تا دور اقیانوس آرام قرار گرفته است؛ اولین کمربند، از جنوبی‌ترین قسمت آمریکای جنوبی آغاز ‌شده و وارد آمریکا می‌شود و از کالیفرنیا، جزایر الیوت می‌گذرد و از آن‌جا به ژاپن و نیوزلند می‌رسد. کمربند دوم، کمربند فعال آلپ- هیمالیاست که از جنوب آسیا، در نزدیکی جاوا- سوماترا آغاز شده و در امتداد جزایر آندامان نیکوبار و مرز هند- برمه ادامه پیدا می‌کند و از کوهپایه‌های هیمالیا در شمال هند به طرف غرب می‌چرخد و از ایران می‌گذرد و به یونان و درنهایت به ایتالیا می‌رسد.سومین کمربند فعال، از زیر کوه‌های کف اقیانوس می‌گذرد که موجب لرزش‌هایی با مقیاس کوچک می‌شود. اینها را می‌توان در اقیانوس‌های آرام، اطلس و هند مشاهده کرد.در سطح جهانی، صدها‌هزار زمین‌لرزه در‌ سال اتفاق می‌افتد. در جدول زیر، تناوب تقریبی زمین‌لرزه‌ها را در جهان مشاهده می‌کنید.


سناریوی زمین‌لرزه‌ها
یکی از مسائل مهم، بررسی حالات لرزش زمین است. در یکی از مطالعات انجام‌شده بررسی کرده‌اند که اگر زلزله 1905 کانگرا که در کوهپایه‌های هیمالیا در هند اتفاق افتاد، دوباره رخ بدهد، چندین نفر، جان خود را از دست خواهند داد. این زلزله در 1905 جان حدود 20‌هزار نفر را گرفت. در اوایل، اغلب خانه‌ها از چوب ساخته شده و یک طبقه بودند اما امروز دو یا سه طبقه هستند و استقامت کمی در مقابل لرزش دارند، بنابراین خطری که امروز متوجه آنهاست، بیش از سال‌های گذشته است. جدول زیر، تخمینی از آمار مرگ‌ومیر بر اثر زلزله در کانگرا است که اگر امروز همان زلزله اتفاق بیفتد، چند‌درصد از مردم جان‌شان را از دست می‌دهند.نکته قابل توجه و قابل تعمیم این است که می‌توان با استفاده از جدول فوق، تخمین زد که زمان وقوع زلزله، از اهمیت وثیقی برخوردار است؛ چه در کشوری توسعه‌یافته و جهان اول، چه در کشورهای درحال توسعه و عقب‌مانده. با توجه به جدول بالا می‌توان اختلاف مرگ‌ومیر در اثر زلزله در نیمه شب را با وقوع زلزله در ظهر مقایسه کرد.


به حداقل رساندن خسارات
*قوانین ساختمان‌سازی
قوانین ساختن ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله در همه کشورهای آسیایی اطراف اقیانوس آرام وجود دارد، اما مسأله مهم، اجرای چنین قوانینی است. مطالعات نشان داده‌اند که طی سال‌های اخیر در کشورهای توسعه‌یافته در زمین‌لرزه‌ها، تلفات انسانی، کاهش و خسارات اقتصادی افزایش پیدا کرده است. این درحالی است که در کشورهای درحال توسعه، تلفات انسانی و خسارات اقتصادی، هردو افزایش پیدا کرده است که یکی از دلایل اصلی آن، اجرای نادرست و غیراصولی قوانین و نظام‌نامه ساختمان‌سازی در کشورهای درحال توسعه است.


*نقشه‌های زلزله
برای شهرهای بزرگی که در مناطق زلزله‌خیز قرار دارند، بسیار ضروری است که نقشه‌های زلزله داشته باشند. این نقشه‌ها برای ساختن ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله، بسیار پر اهمیت هستند. این نقشه‌ها، نشان‌دهنده بسامد و تکرر وقوع زمین‌لرزه‌ها و خطر آنها در مناطق مختلف شهر هستند. طراحی نقشه‌های زلزله برای بسیاری از شهرهای ژاپن، چین، هند، و مناطق دیگر انجام شده است. این نقشه‌ها براساس گسل‌های موجود، جنس سنگ بستر، کیفیت سازه‌ها، تراکم جمعیت و سایر فاکتورها، طراحی می‌شوند. وجود چنین نقشه‌هایی برای کشورها و شهرهای بزرگ و مستعد زلزله، ضروری است.


آموزش و آگاهی
آگاهی داشتن از این‌که با زلزله زندگی کنید، بسیار مهم است. اطلاعات زیادی وجود دارد که به شما می‌گوید پیش از زلزله، به‌هنگام وقوع آن و بعد از زلزله چه کنید تا میزان خسارات و صدمه را به حداقل برسانید. بسیاری از کشورها، برای مقابله با چنین شرایطی، مانور برگزار می‌کنند تا بتوانند عکس‌العمل مردم و تأثیر ابزارها و وسایل و نقشه‌ها را بررسی کنند.


ساختارهای غیرمهندسی
بسیاری از مردم در خانه‌هایی با ساخت غیرمهندسی زندگی می‌کنند. چنین خانه‌ها و ساختمان‌هایی نسبت به حرکت‌های افقی ناشی از زمین‌لرزه‌ها، بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند. روش‌هایی وجود دارد که چنین خانه‌هایی را در مقابل زلزله، با تکنیک‌های ساده‌ای، مقاوم‌سازی کنید. سال‌ها پیش کلاس‌های آموزشی برای افراد روستا‌نشین در بعضی کشورها برگزار شد تا به آنها آموزش دهند که خانه‌هایشان را مقاوم کنند. چنین برنامه‌هایی می‌تواند توسط یونسکو آغاز شود.


خلاصه‌ای از آمار
در جلسه کمیته منطقه‌ای ROAP که در 6 و 7 مارس 2007 در تهران، ایران برگزار شد، بحث‌های زیادی صورت گرفت و خطرات زیادی بررسی شد. درنهایت تصمیم بر این شد که روی زمین‌لرزه، رانش زمین و سیل تمرکز شود؛ چراکه منطقه آسیایی اقیانوس آرام، بیشترین خطر آسیب‌پذیری را در این موارد دارد. متاسفانه از علوم و دانش موجود امروز، به‌طور کامل برای پیش‌بینی اتفاقات، تخمین خطرات و توسعه ضروری استفاده نمی‌شود.جداول زیر، نشان‌دهنده خلاصه‌ای از آمارها در کشورهایی هستند که بیشترین تلفات را در مقابل زلزله، سیل و رانش زمین داشته‌اند. جدول زیر نشان می‌دهد که این بحران‌های طبیعی، تا چه اندازه می‌توانند خطرناک باشند و در صورت وقوع هر یک از آنها، جان بسیاری از افراد را بگیرند.

 

 

 

Authorized Signatory:

Collaborators: