English
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)


SDS Family:

Upcoming Events:
منشور ملل متحد در 70 سالگی، به سوی آینده‌ای امن‌تر و پایدارتر برای ما مردم
1066
دبیر کل سازمان ملل در مقاله‌ای به مناسبت 70 سالگی منشور سازمان ملل متحد به خاطرات دوران کودکی خود از جنگ خانمان‌سوز کره اشاره کرده و لزوم توجه به ماموریت‌های سازمان ملل را یادآور می‌شود.

دبیر کل سازمان ملل در مقاله‌ای به مناسبت 70 سالگی منشور سازمان ملل متحد به خاطرات دوران کودکی خود از جنگ خانمان‌سوز کره اشاره کرده و لزوم توجه به ماموریت‌های سازمان ملل را یادآور می‌شود:

«مدت زیادی پیش از اینکه دبیر کل شوم، سازمان ملل متحد جایی ویژه در زندگی‌ام داشت. شش ساله بودم که جنگ کره آغاز شد. خاطراتی از روستای خود دارم که در آتش می‌سوخت و خانواده‌ام که به کوهی در آن نزدیکی پناه برده بود، اما تصویر دیگری برایم حتی ماندگارتر است: "پرچم سازمان ملل متحد."

ما با عملیات امداد غذایی سازمان ملل متحد از گرسنگی نجات یافتیم؛ از یونسکو کتاب درسی دریافت کردیم و هنگامی که در حیرت بودیم آیا جهان خارج اهمیتی به رنج ما می‌دهد، سربازان از کشورهای بسیاری زندگی خود را برای برقراری صلح و امنیت فدا کردند.

از دوران کودکی و اینک پس از دهه‌ها خدمت عمومی، تفاوت عظیمی که سازمان ملل متحد می‌تواند ایجاد کند را درک می‌کنم. در حالی‌که سالگرد تصویب منشور موسس ملل متحد را در 26 ژوئن 1945 در سانفرانسیسکو گرامی می‌داریم، امید اینجانب این است خانواده بشری که با نام آنان منشور تدوین گردید، با عزمی قوی‌تر برای تلاش به سوی آینده‌ای امن‌تر و پایدار برای «ما مردم» متحد شود.

سازمان ملل متحد در 70 سالگی می‌تواند به پیشینه‌ی غرور انگیز همکاری با شرکای زیاد برای از بین بردن استعمار، پیروزی بر آپارتاید، حفظ صلح در مکان‌های درگیری، تدوین مجموعه‌ای از معاهدات و قوانین برای حمایت از حقوق بشر بنگرد. هر روز سازمان ملل متحد به گرسنگان غذا می‌دهد، برای پناهندگان سرپناه می‌سازد و کودکان را در برابر فلج اطفال و سایر بیماری‌های مزمن واکسینه می‌کند. مددکاران شجاع ما به محیط‌های خطرناک و دور افتاده برای ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه می‌روند. همچنین، میانجی‌گران ما تلاش می‌کنند فصل مشترکی بین طرف های درگیر پیدا کرده و راه‌حل‌های صلح‌آمیز برای اختلافات و شکایات پیدا نمایند. سازمان ملل متحد برای جلوگیری از جنگ جهانی دیگر تاسیس گردید و در راستای این ماموریت اصلی موفق بوده است. با وجود ناکامی‌ها، به یقین هفت دهه گذشته بدون سازمان ملل متحد خونین تر می‌بود.

در عین حال، ما به شدت آگاهیم دورنمای امروز با هراس از درگیری، استثمار و نومیدی همراه است. حداقل 59 میلیون و 500 هزار نفر از خانه‌های خود آواره شده‌اند. یعنی بیشترین پناهنده، آواره و پناه جو نسبت به هر زمانی در مقایسه با خاتمه جنگ جهانی دوم. خشونت علیه زنان، آفت همه‌ی جوامع است. هنگام نیازهای مبرم بشر، مبالغ زیادی پول همچنان برای سلاح‌های هسته‌ای و سایر زرادخانه‌های نظامی بی‌ثبات کننده تلف می‌شوند.

اثرات تغییرات اقلیمی بیش از هر زمان دیگر مشهود است، با این همه، تازه آغاز راه است. اگرچه جهان پس از هولوکاست عبارت «دیگر هرگز» را گفت، اما دوباره بعد از نسل‌کشی در رواندا و سربرنیتسا، همچنان شاهد ادامه جنایات وحشیانه به وسیله افراط گریان خشن و دیگران هستیم.

از هنگامی‌که نمایندگان 50 دولت گردهم آمدند تا منشور را تدوین نمایند، قدرت‌های جدیدی پدیدار شده‌اند و عضویت در این سازمان به 193 دولت افزایش یافته است. جهانی شدن، شهرنشینی، مهاجرت، تغییرات جمعیتی، پیشرفت فن‌آوری و سایر تحولات متزلزل همواره جوامع ما را دوباره می‌سازند و روابط بین‌الملل را تغییر می‌دهند. در عین حال، رویای منشور از جهان صلح‌آمیز و ارزش‌های نهفته در متن آن یعنی منزلت، حقوق برابر، بردباری و آزادی برای مردم در هرجا سنگ محکی باقی مانده است.

هفتادمین سالگرد با سال تصمیمات خطیر بالقوه برای آینده مشترک همه ما مصادف است. اعضا، در حال تدوین چیزی هستند که امید داریم الهام بخش دستور کار توسعه پایدار نوین باشد، آنان همچنین در حال حرکت به سوی توافق پرمعنای تغییرات اقلیمی هستند. هدف ما دگرگونی است: ما نخستین نسلی هستیم که می‌توانیم فقر را از روی زمین محو کنیم و آخرین نسلی هستیم که می‌توانیم مانع بدترین اثرات گرم شدن زمین شویم.

در عین اینکه امتیازات ملی و بین‌المللی همچنان در حال کاهش‌اند، چالش‌هایی که یک فرد با آن‌ها روبه‌رو است، چالش‌هایی است که همه گاه به آهستگی و گاه ناگهانی با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند. همانطور که سرنوشت ما درهم تنیده، آینده ما باید آینده‌ای با همکاری عمیق باشد، مللی متحد با روحیه شهروندی جهانی که از وعده نام سازمان پیروی می‌کنند.» 

 

جستارهای وابسته:

جام‌جم آنلاین: پرچم سازمان ملل، تصویری ماندگار

 

Authorized Signatory:

Collaborators: