English
SDS Centers
The United Nations Academic Impact (UNAI)

SDS Family:

Upcoming Events:
توليد سوخت‌هاي زيستي و فرآورده‌هاي دارويي از ريزجلبك‌هاي ارزشمند خليج فارس
2484
در تاريخ 17/3/1393، قرارداد «انتقال دانش فنی طرح ملي ميكروآلگ (ريزجلبك): تولید بیودیزل و مواد ديگر»، با حضور دكتر فرجي دانا (وزير علوم، تحقيقات و فناوري)، دكتر عليرضا زالي (رييس سازمان نظام پزشكي جمهوري اسلامي ایران)، دكتر شمس اردكاني (عضو هيات مديره منطقه آزاد قشم) و تني چند از معاونان، مشاوران و مديران ارشد سازمان‌هاي ياد شده، در محل وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به امضا رسيد.

 تدبير و اميد براي تحقق پيشتازي ايران در:

توليد سوخت‌هاي زيستي و فرآورده‌هاي دارويي از ريزجلبك‌هاي ارزشمند خليج فارس

 

پیش‌درآمد:

در تاريخ 17/3/1393، قرارداد «انتقال دانش فنی طرح ملي ميكروآلگ (ريزجلبك): تولید بیودیزل و مواد ديگر»، با حضور دكتر فرجي دانا (وزير علوم، تحقيقات و فناوري)، دكتر عليرضا زالي (رييس سازمان نظام پزشكي جمهوري اسلامي ایران)، دكتر شمس اردكاني (عضو هيات مديره منطقه آزاد قشم) و تني چند از معاونان، مشاوران و مديران ارشد سازمان‌هاي ياد شده، در محل وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به امضا رسيد. 

این قرارداد، فی‌ما‌بین سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران (به نمايندگي دكتر احمد اكبري، رييس سازمان) به عنوان واگذاركننده و انتقال‌دهنده‌ي دانش فني، از یک سو و گروه‌هاي صف (صنايع فراساحل) و رزموند (به نمايندگي مهندس جليل خبره و تني چند از مديران ارشد دو گروه) به عنوان خريدار و مجري پروژه، از سوی دیگر، منعقد شد.

گروه بين‌المللي توسعه‌ي پايدار (SDS Int'l Group)، در راستاي مسووليت اجتماعي و ماموريت‌هاي بنيادين خود، به عنوان يك عضو معاهده‌ی جهاني ملل متحد و در قامت مشاور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی و سازمان نظام پزشکی کشور و همچنین، به عنوان یک سازمان فعال بین‌المللی، در دو سال اخير تلاشي همه جانبه را آغاز كرده است تا با رايزني و هم‌افزايي ميان سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي، سازمان نظام پزشكي، مراكز مطالعاتي و پژوهشي بانكي، سنديكاي بيمه‌گران ايران، برنامه جهاني غذاي سازمان ملل متحد (WFP)، دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي و توسعه‌اي اروپايي و برخي ديگر از شركت‌ها و سازمان‌هاي بين‌المللي، طرح ملي ميكروآلگ را به عنوان نمادي برجسته براي تحقق اهداف توسعه‌ي هزاره ملل متحد و نمونه‌اي ارزشمند براي تبلور شعار «آينده پايدار»، در منظر ملي و جهاني طرح نمايد و به این ترتیب، نقشی پررنگ در تسهیل و عقد قرارداد مذکور ایفا کند.

مشاركت گروه‌هاي صف و رزموند كه جمعي از تيم‌هاي نخبه، عملگرا و چابك را با تجربه‌هاي طولاني مديريتي و فني در ذخاير منابع انساني خود داراست و 18 شرکت فنی و مهندسی را در زیرمجموعه‌ی خود دارد، اجراي طرح فوق را بر عهده گرفته است.

با اجراي پروژه‌ي ياد شده، ايران در زمره‌ي پيشتازان جهاني در توليد سوخت زيستي و فرآورده‌هاي دارويي مرتبط با ريزجلبك‌ها قرار خواهد گرفت.

پيش از امضاي قرارداد، دكتر اكبري، رييس سازمان پژوهش‌ها، ضمن خوشامدگويي به حضار، اداره‌ی جلسه را در دست گرفت و در ادامه، خانم پروفسور نسرين معظمي كه هدایت و مدیریت علمي طرح مذكور را بر عهده داشته است، گزارشي از روند پژوهشي و تدوين دانش فني پروژه ارائه نمود. پس از آن، دكتر شمس اردكاني، با یادآوری تجربه‌ي همكاري با پروفسور معظمي در مهار مالاريا در قشم، از حق بزرگ وي بر گردن اين منطقه ياد كرد و به لزوم استقرار اقتصاد سبز و انرژي سبز اشاره نمود.

در ادامه‌ی نشست، مهندس خبره، با ارائه‌ی گزارشي از پروژه‌ها و شركت‌هاي زيرمجموعه گروه‌هاي صف و رزموند، ابراز اميدواري كرد كه سال آينده با محصول توليد شده در همين مكان حاضر باشد. رييس سازمان نظام پزشكي، سخنران بعدی نشست بود که با بیانی شیوا و علمي، از شتاب پير شدن جامعه ايراني، لزوم طرح گفتمان سلامت پايدار و طراحي فرآيندهاي ضد سالمندي (anti-aging) در سياستگذاري‌هاي كلان ملی گفت و بر عزم راسخ جامعه پزشكي، براي حمايت از اين پروژه تاكيدی خاص ورزید.

سپس، جوادي پويا، مديرعامل گروه بين‌المللي توسعه‌ی پايدار، از ادبيات و ترمينولوژي حاكم بر ملل متحد، گفتمان توسعه‌ي پايدار،  اهداف توسعه‌ی هزاره، جهان بعد از سال ٢٠١٥ و نیز، لزوم تشكيل Forumهاي مستقل، به‌عنوان راهبرد تحقق اهداف توسعه پايدار سخن راند و بر لزوم استقرار ديپلماسي علمي به بهانه‌ي اين پروژه تاكيد كرد.

پیش از سخنان وزیر علوم، دکتر احمدی، معاونت پژوهشي این وزارتخانه و دبیر شورای عتف، به حمايت این شورا از پروژه اشاره كرد و ديپلماسي علمي را مشي رسمي وزارت علوم و معاونت پژوهشي خواند.

در پايان جلسه نیز، وزير علوم در سخناني كوتاه، از راهبرد جديد وزارت علوم، مبنی بر تحقق دانشگاه‌هاي نسل سوم (دانشگاه‌هاي كارآفرين و تقاضا محور) سخن گفت و طرح ملي ميكروآلگ را نمونه‌اي از پروژه‌هاي محرك توسعه (Flag Ship)  برشمرد. 

به اين ترتيب و در رخدادی كم‌سابقه، مراسم امضاي قرارداد طرح ملي ريزجلبك‌هاي خليج فارس، تبديل به يك نشست راهبردي و بارش افكار با محوريت توسعه‌ي پايدار گرديد. 

به همين بهانه، روابط عمومی گروه بین‌المللی توسعه پایدار، گفت‌وگويي با دكتر عبدالرضا صميمي، معاونت توسعه‌ي فناوري سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي، در خصوص تاريخچه‌ی پژوهش، توسعه‌ي فناوري موضوع قرارداد و آينده طرح، انجام داده است که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید.

  

 

جناب آقای دکتر صمیمی، در ابتدا لطفاً درباره‌ی اين ريز موجودات (ميكروجلبك‌ها) و فواید آنها به عنوان ماده‌ی اوليه‌ي توليد دارو و سوخت‌هاي زيستي، توضيحاتي بفرماييد.

ميكروجلبك‌ها به عنوان گروهي از اولين موجودات زنده فتوسنتتيك شناخته مي‌شوند كه 3.5 ميليارد سال پیش در كره‌ی زمين استقرار يافتند. در آن زمان، كره‌ی زمين اشباع از گازهاي گلخانه اي بود. با رشد و تكثير ميكروجلبك‌ها، تثبيت دي‌اكسيدكربن و توليد اكسيژن، طي يك ميليارد سال، اتمسفر فعلي كره زمين ساخته شد و از 2.5 ميليارد سال قبل، به تدريج ساير موجودات زنده در كره‌ي زمين استقرار يافتند، تا مجموعه‌ي حيات خاكزيان و آبزيان رقم بخورد.

ميكروجلبك‌ها در همه‌ی آب‌هاي شور و شيرين كره‌ی زمين زندگي مي‌كنند و مسوول توليد 80% اكسيژن اتمسفريك هستند. اين موجودات از دو هزار سال قبل غذاي بوميان چاد بوده‌اند و طي چندين دهه، توسط ناسا با هدف انتقال ميكروجلبك به كرات ديگر، براي ايجاد اتمسفر مورد نيازحيات موجودات زنده مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. به دليل تركيب شيميايي و غني بودن از اسيدهاي آمينه، چربي‌هاي غير اشباع، ويتامين‌ها و عناصر معدني تامين‌كننده‌ی نياز بدن انسان، از آنها تحت عنوان «سوپر فود» براي تهيه‌ی غذاي فضانوردان استفاده مي‌شود. از دهه‌ی 1950 میلادی، تعدادي از آنها به صورت صنعتي تولید می‌گردند و مورد استفاده‌ی غذايي مردم خاور دورند.

بررسي توليد سوخت از ميكروجلبك‌ها، از سال 1994 در آمريكا با 18 ميليون دلار بودجه به اجرا درآمد. در آن زمان، قيمت هر بشكه نفت حدود 30 دلار بود و توليد سوخت ميكروآلگ،بشكه‌اي 90 دلار برآورد مي‌شد. در آن زمان، هنوز جهان با مشكلات گازهاي گلخانه‌اي و عوارض آن -آنچنان كه در سال‌هاي اخير ايجاد شده است-، روبه‌رو نبود و در نتیجه، طرح، به دليل عدم توجيه اقتصادي متوقف شد.

اما، از یک سو، افزايش تراكم گازهاي گلخانه‌اي و برنامه‌ها و سياست‌گذاري‌هاي بين‌المللي براي كاهش این گازها و نياز گسترده به سوخت مايع پاك، جهت جايگزيني بخش بزرگي از سوخت‌هاي فسيلي در سيستم‌هاي حمل و نقل و از سوی دیگر، پتانسيل ميكروجلبك‌ها براي توليد بيو انرژي‌ها (بيوديزل، بيوجت، بيواتانل، بيوهيدروژن و بيو گاز)، كشت، پرورش و توليد فرآورده‌ها و تكنولوژي‌هاي وابسته به ميكروجلبك را، -به‌ویژه طي دهه‌ي گذشته- در صدر منابع اوليه‌ی توليد بيو انرژي‌هاي تجديدپذير و توليد غذا براي جمعيت رو به رشد جهان قرار داد.

در سال 2000 و در جریان اجلاس هزاره‌ي سوم سازمان ملل متحد، دولت جمهوري اسلامي ايران، همانند ساير 188 كشور امضاكننده‌ی اعلامـيه‌ي جــــهاني اهداف هــــزاره‌ي سوم، متــعهد به هشت اصل توســـــعه‌ي هــــــزاره، مشهور به The 8 Millennium Development Goals، به‌عنوان زیرساخت مفهوم «سلامت پايدار» گردید.

 

کمی درباره‌ی اهداف برنامه‌ی سلامت پایدار توضیح دهید؟ برای پیاده‌سازی این اهداف در ایران چه کارهایی صورت گرفته است؟

از جمله اهداف برنامه‌ی سلامت پايدار براي ايرانيان، پيشگيري از بيماري‌هاي دوران كهولت است كه مي‌باید تا سال 2015 اجرايي شود. بر اساس تفاهم‌نامه‌ي امضاشده میان سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران و سازمان نظام پزشكي کشور، توليد و استفاده از محصولات Anti-Aging ميكروآلگ، به‌عنوان يكي از مهم‌ترين فرصت‌هاي اجراي تعهد فوق مورد تایيد قرار گرفت و سازمان نظام پزشکی آمادگي خود را برای مشاركت در توليد و استفاده از محصولات اعلام نمود. این سازمان، در مذاكرات انجام شده با بيمه‌هاي خصوصي، امكان مصرف این محصول را در سطح جامعه‌ي ايران در دستور كار دارد. همچنين، پيرو توافق سازمان نظام پزشكي با مدير برنامه‌ي جهاني غذا (WFP) در ساختمان سازمان ملل متحد در تهران، اين دفتر نيز آمادگي خود را برای ترویج فرآورده‌ها و مکمل‌های دارویی مشتق از ميكرو جلبك‌ها در ساير كشورها اعلام نموده است.

  

 

لطفا درباره‌ی روند پیشرفت طرح و تاريخچه‌ی تحقيقات در زمينه توليد فرآورده‌هایی که ذکر فرمودید، در ايران و سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي توضيح دهيد.

از منظر تاريخي، توجه به ميكروجلبك‌ها در ايران از هنگامي شروع شد كه مسووليت برنامه‌ريزي، طراحي و نظارت بر ساخت اولين مركز بيوتكنولوژي دريا، در حوزه‌ی خليج فارس، در سال 1374 به دستور ریيس جمهوري وقت، به سركار خانم پروفسور نسرين معظمي، استاد بیوتکنولوژی و عضو هیات علمی سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران واگذار شد.

هدف این مركز، بهره‌برداري از منابع طبيعي خليج فارس، براي ايجاد صنايع بيوتكنولوژي، توسعه‌ی علمي و توسعه‌ي اقتصادي جزيره قشم و ساحل‌نشينان جنوب كشور بود. یکی از اهداف ايجاد تكنولوژي، مطالعات اوليه روی ميكروجلبك‌ها و محصولات حاصل از آنها بود. در همین راستا، اولين معرفي ميكروجلبك‌ها و پتانسيل آنها در توليد محصولات بيوتكنولوژي دريا، در همان سال، در گزارشي تحت عنوان «بيسكويت سبز» به قلم پروفسور معظمی در روزنامه همشهري به چاپ رسید.

با آماده شدن مركز پژوهش‌هاي بيوتكنولوژي خليج فارس در سال 1379، طرح «جداسازي و شناسايي ميكروجلبك‌هاي خليج فارس» توسط سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي، به مديريت خانم پروفسور معظمي و با همكاري سازمان منطقه آزاد قشم، در قالب برنامه‌ی پژوهشي تبصره 101 وزارت علوم تحقيقات و فناوري به اجرا در آمد و به مركز مزبور تحویل گرديد.

در سال 1380، اولين پايلوت كشت و پرورش ميكروجلبك‌ها در كشور، در مقياس هزار ليتر، در فتو بيو راكتورهاي بسته و باز، در مركز پژوهش‌هاي بيوتكنولوژي خليج فارس ساخته شد. حاصل سه سال كار در اين پايلوت، كشت و پرورش ميكروآلگ‌هاي مكمل غذايي، آبزي‌پروري و نیز، اولين خدمات به مراكز پرورش لارو ميگوي جزيره قشم بود كه هر روز غذاي لاروهاي ميگو را از این مركز تهيه مي‌كردند، اما به علت رها شدن امكانات فوق، تجهيزات اين پايلوت اكنون در زباله‌هاي اطراف مركز در حال پوسيدن است و از محل پايلوت، تنها خرابه ديواري باقي مانده است.

در سال 1385، طرح توليد نيمه‌صنعتي ميكروجلبك‌ها براي توليد بيوديزل و تثبيت دي‌اكسيدكربن، به تصويب وزارت صنعت، معدن و تجارت رسيد. طي سال‌هاي 1386 تا 1389، طرح مزبور توسط سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران، در 11 راكتور باز و بسته با ظرفيت‌هاي دو هزار تا 25 هزار لیتر، در محل پايلوت پلنتي كه بدين منظور در مجتمع عصر انقلاب سازمان پژوهش‌ها ساخته شده بود، به اجرا در آمد.

تمام ميكروآلگ‌ها در ساختمان سلولي خود، روغن و چربي ذخيره مي‌كنند كه سلول را محافظت و با تغييرات فشار اسمز تطبيق مي‌دهد، ولي هر روغن ميكروجلبكي نمي‌تواند تبديل به ديزل يا سوخت‌هاي ديگر شود. بر اساس استانداردهاي بين‌المللي، تنها روغن‌هاي با زنجيره‌ی كربن 14 تا 24 قابل فرآوري به بيوانرژي‌ها هستند.

از سال 1386 تا 1388، بخش وسيعي از سواحل و جزاير خليج فارس و درياي عمان توسط پروفسور معظمي و همكارانشان، پس از اندازه‌گيري كلروفيل در نمونه‌هاي آب -كه نشانه بالاي ميكروآلگ در آب است-  نمونه‌برداري شد. صدها ليتر آب نمونه‌برداري‌شده، پس از تغليظ به آزمايشگاه مجتمع عصر انقلاب سازمان پژوهش‌ها در تهران منتقل شد. از مجموع 147 ميكروجلبك خالص‌شده، تنها 24 نوع آن حاوي مقادير بالاي روغن بودند و در بين 24 ميكروجلبك، تنها روغن 4 ميكروجلبك پس از استخراج، استريفيكيشن و آناليز با كروماتوگراف گازی، زنجيره كربن استاندارد قابل فرآوري به بيوانرژي را داشتند.

در سال 1389، اولين مقاله حاصل از مطالعات در مجله معتبر”Biomass & Bioenergy”  توسط خانم پروفسور معظمي و همكارانشان به چاپ رسيد كه به‌دليل ويژگي خاص ميكروجلبك جدا شده از خليج فارس، شامل رشد سريع و توليد روغن تا 52 % توده سلولي، در بين مقالات توليد انرژي‌هاي تجديدپذير به‌عنوان نوآوري جهاني سال به ثبت رسيد.

در اين راستا، چهار ميكروجلبك فوق، در مركز منطقه‌اي كلكسيون ميكرو ارگانسم‌ها ثبت شد و نتايج حاصل از طرح، تدوين و گزارش نهايي به وزارت صنايع ارسال گشت. در ضمن، در هفته‌ي پژوهش سال 1389، اين طرح با عنوان «طرح برتر توليد ثروت از طريق پژوهش» در سالن اجلاس سران رونمايي شد. علاوه بر این‌ها، ميكروجلبك جداشده و فرايند توليد محصولات آن در 16 دسامبر 2013 براي ثبت در اتحاديه‌ی اروپا فايل گرديد كه مراحل آن در جريان است.

در سال 1389، طرح ميكروجلبك از طرف سازمان پژوهش‌ها براي اجرا به‌صورت يك مدل صنعتي تدوين شد، به شورايعالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ارایه گشت و به عنوان يك طرح كلان ملي به تصويب رسيد. پس از اجرايي شدن طرح فوق، به منظور انتخاب محل اجراي طرح بر اساس استانداردهاي بين المللي، از اسفند 1389 تا ارديبهشت 1390، تيمي متشكل از مجري طرح خانم پروفسور معظمي، سواحل خليج فارس و درياي عمان را از نظر وجود زمين مناسب، ساختار تشكيل‌دهنده‌ي آن -مناسب احداث راكتورهاي كشت، هر يك به وسعت سه هزار مترمريع-، كيفيت آب دريا براي كشت ميكروجلبك‌ها، وجود منابع دي‌اكسيدكربن و نيروي انساني، مورد مطالعه قرار داد. بعد از این مطالعه، به ترتيب جزيره‌ي قشم، جزيره‌ی عباسك در بوشهر، جاسك و جابهار به‌عنوان مناسب‌ترين نقاط، براي اجراي صنعتي طرح و توسعه‌ي آن در جنوب كشور انتخاب شدند.

پس از آن، استانداري بوشهر نهايت علاقه‌مندي و حمايت خود را براي همكاري در اجراي طرح، اعلام نمود و جزيره عباسك را كه قرار بود تبديل به دهكده‌ی گردشگري شود، براي اين منظور، در جریان تفاهم‌نامه‌ای، به مدت دو سال، در اختيار پارك علم و فناوري خليج فارس قرار داد. این تفاهم‌نامه که به تاریخ 13/2/1390 منعقد شد، به امضای استاندار وقت، حضرت آيت‌اله صفايي بوشهري، نماينده‌ی محترم ولي‌فقيه در استان، معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم تحقيقات و فناوري، معاون پژوهشي وزارت نفت، نماينده وزارت صنايع، رئيس سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران، رئيس وقت پارك علم و فناوري  خليج فارس و مدير صنايع استان رسيد.

همچنین، تفاهم‌نامه ديگري مبني بر استفاده از دودكش نيروگاه‌هاي گازي و همكاري در توليد صنعتي ميكروجلبك، بين معاونان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت نيرو، وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران به امضا رسيد.

بر اساس تفاهم‌نامه‌ي مصوب شورايعالي عتف، پارك علم و فناوري خليج فارس، طی سال‌های 1390-1392، مطالعات زمین‌شناسی جزیره‌ی عباسک و مستندات آنالیز خاک، آب و هواشناسی بوشهر را به سازمان و شورایعالی عتف گزارش نموده است.

از سال 1390 تا 1392، با استفاده از نتیجه‌ي بيش از 14 سال پژوهش در سازمان پژوهش‌ها (از جداسازي ميكروجلبك‌ها تا توليد در مقياس پايلوت)، با بودجه شورايعالي عتف، مطالعات امكان‌سنجي و طراحي صنعتي طرح با استفاده از خدمات قراردادي با شش گروه مهندسي انجام و همزمان، تلاش گسترده‌اي براي جلب سرمايه‌گذاران خصوصي و انتقال تكنولوژي طرح براي اجرا در وسعت هزار هكتار -كه بر اساس مصوبه شورايعالي عتف، به‌عنوان هدف نهايي طرح كلان ملي فوق تعيين شده بود- صورت گرفت. پس از جلسات و مذاكرات انجام‌شده با چهار گروه متقاضي سرمايه‌گذاري طي يكسال و نيم، سرانجام سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران، با گروه‌های صف و رزموند براي انتقال تكنولوژي به توافق رسيد و قرارداد انتقال تكنولوژي، در تاريخ 1393.3.17 در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و در حضور دکتر فرجی‌دانا، وزير محترم علوم، تحقيقات و فناوري، دکتر احمدی، دبير شورايعالي عتف و دکتر زالی رئيس سازمان نظام پزشكي جمهوري اسلامي ايران، امضا شد.

 

لطفاً درباره‌ی این قرارداد و نحوه‌ي انتقال دانش فني ميكروجلبك و فرآورده‌هاي آن بفرمایید.

همانگونه كه گفته شد، بر اساس اين قرارداد، سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران، طي سه سال، فناوري توليد فرآورده‌هاي سوخت‌هاي زيستي، مواد دارويي و مكمل غذايي را به گروه‌های صف و رزموند، انتقال خواهد داد. اين دانش فني، ماحصل 14 سال تجربه و فعاليت‌هاي پژوهشي مستمر مجموعه‌اي از اساتيد و متخصصان در سازمان، به مديريت سركار خانم پروفسور نسرین معظمي بوده است. با‌توجه به اینکه يكي از رسالت‌هاي سازمان پژوهش‌ها، به عنوان يك ارگان دولتي، توليد دانش فني و انتقال آن به بهره‌بردار نهايي است، این سازمان از زماني كه تجميع دانش فني حاصل از تحقيقات شروع شد، به دنبال واگذاري طرح، به‌ویژه به بخش خصوصي بود.

پس از انعقاد قرارداد با گروه‌های صف و رزموند، سازمان پژوهش‌ها در جریان تشكيل تيم راهبري طرح، به مديريت پروفسور معظمي و با همکاری تعدادي از مسوولان به نمایندگی از دو طرف، تصمیم جدي خود را در اجرای سريع قرارداد ابراز نمود. هم‌اکنون، بناست طی سه سال، با سرمايه‌گذاري گيرنده‌ی فناوري، طرح مزبور در مقياس صنعتي در منطقه آزاد قشم اجرا گردد. اهميت اين قرارداد تا بدانجاست كه گزارش پيشرفت امور، به طور منظم به مقام وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و شورايعالي عتف گزارش می‌شود.

باتوجه به تنوع محصولات ميكروجلبك‌ها، به‌ویژه در بخش دارويي آن و از آنجا كه اين طرح از معدود قراردادهايي است كه همزمان با اجراي صنعتي آن، مطالعات پژوهشي و توسعه‌ي فناوري در لبه‌ي مرز دانش نيز پيش خواهد رفت، اجراي طرح مي‌تواند به عنوان نمونه‌ی همكاري درهم‌تنیده‌ی دانشگاه، صنعت، دولت و بنگاه‌های اقتصادی باشد.

در پایان، چنانچه سخنی ناگفته مانده است، بفرمایید.

تاكيد مي‌كنم كه از اين پس، براي پرهيز از حواشي و حمايت همه‌جانبه از طرح مذكور، معاونت توسعه فناوري، فرآيند سخنگويي و اطلاع‌رساني پروژه را عهده‌دار خواهد شد و هيچ خبري مربوط به گذشته يا آينده‌ي طرح، بدون تاييد سخنگوي پروژه، قابليت استناد و مرجعيت نخواهد داشت. 

ضمنا، لازم مي‌دانم به نمايندگي از وزارت علوم و سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي، نقش خاص و كليدي گروه بين‌المللي توسعه پايدار را در نزديك كردن سازمان‌هاي ملي، بين‌المللي و بخش خصوصي حول گفتمان توسعه‌ي پايدار، اقتصاد سبز، سلامت پايدار و مسووليت اجتماعي، ارج نهم و سپاس گزارم.

 

جستارهای وابسته:

خبرگزاری ایرنا: تدبیر و امید برای تحقق پیشتازی ایران در تولید سوخت‌های زیستی و فرآورده‌های دارویی از زیرجلبک‌های خلیج فارس

جام‌جم آنلاین: تولید سوخت‌های زیستی و فرآورده‌های دارویی از زیرجلبک‌های خلیج فارس

آرشیو اخبار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: تولید سوخت‌های زیستی و فرآورده‌های دارویی از زیرجلبک‌های خلیج فارس

پورتال سازمان حفاظت از محیط زیست: تولید سوخت‌های زیستی و فرآورده‌های دارویی از زیرجلبک‌های خلیج فارس

 

 

 

Useful Links:

Collaborators:

© 2010-, All Rights Reserved for.

Sustainable Development Strategy International Group