English
covid19
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)

SDS Family:

Upcoming Events:
برگزاری آیین بین المللی “جهان نوروز” توسط کمیسیون ملی یونسکو- ایران
493
نوروز از دیرباز در جغرافیای ایران زمین به عنوان جشن رسمی برگزار می‌شده‌است. جغرافیای پهناور نوروز و همزمانی آن با بهار طبیعت در نیمکره شمالی و پیشینه باستانی آن و تأکید این جشن بر نوع‌دوستی و مهرورزی در میان جهانیان، باعث توجه سازمان ملل متحد و دیگر کشورها به نوروز شد. از این رو در ۱۰ مه سال ۲۰۱۰ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل با گذراندن قطعنامه‌ای نوروز را به خاطر بزرگداشت آن در بیش از ۱۱ کشور جهان به رسمیت شناخت.

 

در حال حاضر ایران منتظر تقاضای رسمی کشورهای چین و مغولستان برای پیوستن به پرونده ثبت جهانی نوروز است که اکنون ۱۲ کشور عضو آن هستند. تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خورشیدی)، ایران به همراه ۱۱ کشور عراق، افغانستان، هند، قزاقزستان، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان، آذربایجان و ترکیه، نوروز را در پرونده مشترکی در یونسکو به ثبت جهانی رسانده اند. در واقع جشن ها ویژگی مشترک تمامی فرهنگ هاست. نوروز هم جشنی ملی است که به عنوان کهن ترین و برترین نماد فرهنگی ایران، مورد قبول تمام اقلیت های ایرانی و کشورهایی است که در ثبت آن شرکت داشته اند. همچنین نوروز در انسجام فرهنگی و اجتماعی میان ۱۲ کشور عضو در پرونده ثبت جهانی آن بسیار موثر بوده است.

آیین بین المللی “جهان نوروز” به همت کمیسیون ملی یونسکو- ایران و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برج میلاد تهران،  ۹ اسفند ۱۳۹۷ در سالن همایش های بین المللی برج میلاد از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۲:۳۰ برگزار گردید.

در این مراسم که با حضور وزیر امور خارجه دکتر محمد جواد ظریف، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دکتر علی اصغر مونسان و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران دکتر حجت الله ایوبی، برگزار شد، ضمن رونمایی از تمبر جهان نوروز، نشان نوروز نیز به دکتر محمد میرشکرایی (نوروزشناس)، اهدا گردید.

همچنین همزمان در این آیین که با حضور سفرای کشورهای مختلف و جمع کثیری از اصحاب فرهنگ و هنر، موسیقی نوروز کشورهای ایران، آذربایجان و افغانستان، اجرا و بزرگداشت آیین بین المللی نمایشگاه عکس جهان نوروز نیز برپا گردید.

http://fa.irunesco.org

 

Authorized Signatory:

Collaborators: