English
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)


SDS Family:

Upcoming Events:
افتخاری دیگر برای دفتر اقدام منطقه ای ایران نهاد ادراک جهانی
761
برنامه های Chair Program سازمان یونسکو در سال 1992 به دنبال خلق بستری مناسب برای تحقیقات پیشرفته، توسعه برنامه های آموزشی در زمینه های مورد تایید یونسکو، از طریق ایجاد شبکه ارتباطی بین دانشگاه ها و همکاری‌های بین مراکز علمی برای انتقال دانش می باشد.

 افتخاری دیگر برای دفتر اقدام منطقه ای ایران نهاد ادراک جهانی

اختصاص یک Chair Program در یونسکو به  مفهوم «ادراک جهانی برای پایداری»

 

برنامه های Chair Program سازمان یونسکو در سال 1992 به دنبال خلق بستری مناسب برای تحقیقات پیشرفته،  توسعه برنامه های آموزشی در زمینه های مورد تایید یونسکو، از طریق ایجاد شبکه ارتباطی بین دانشگاه ها و همکاری‌های بین مراکز علمی برای انتقال دانش می باشد. فرصت ایجاد Chair Program بسیار نادر و افتخار آمیز است.

در بیست و یکم مارس 2018 Chair Program یونسکو در ارتباط با «ادراک جهانی برای پایداری»* با میزبانی دانشگاه جنا در آلمان پایه گذاری گردید.

و اکنون  مفهوم "ادراک جهانی" توسط بیش از 700 برنامه یونسکو در سراسر جهان جهت تحقیق و تدریس مورد حمایت قرارگرفته است.

پروفسور بنو ورلن (Benno Werlen) مدیر نهاد ادراک جهانی به سمت ریاست این برنامه منصوب گردیده است.

 

الیزر باتیستا(Eliezer Batisata) ، اولین پایه گذار نشست ریو در سال 1992 و بنیانگذار شورای جهانی تجارت برای توسعه پایدار می گوید: «(WBCSD) توسعه پایدار نیازمند مطالعه است، دانش تنها چیزی است که ما را به تغییر مسیر در افکارمان می رساند. در حالی که ادراک و مفاهمه به تغییر نگرش میانجامد.»

وی می افزاید: «این برنامه ی یونسکو بر راه های مختلف فرهنگی برای پایداری جهانی تاکید دارد و اعلام می دارد تنها تغییر دادن شیوه زندگی فردی می تواند منجر به تغییرات جمعی گردد که نتیجه آن بهبود و پیشرفت در سطح جهانی خواهد بود.»

 

در چهار سال آینده، برنامه جدید در درجه اول مشوق فعالان علوم اجتماعی و علوم انسانی برای درگیر شدن در تحقیقات پایداری است. بنو ورلن در این سال ها در این زمینه کار کرده است. به عنوان آغازگر و مدیر نهاد بین المللی ادراک جهانی (IGU)، او با یک رویکرد میان رشته ای به چالش های جهانی پرداخته و به طور عمده از دیدگاه علمی به آنها رسیدگی می نماید. بنو ورلن می گوید: «بسیاری از ابتکارات در سرتاسر جهان راه اندازی شده است، لیکن دبیرخانه IGU در جنا ضمن قدردانی از یونسکو، به عنوان یکی از مهمترین هماهنگ کننده های برنامه یونسکو باقی خواهد ماند. به این ترتیب، برنامه نهاد ادراک جهانی برای کمک به بهتر شدن شرایط زندگی در جهان با کمک علم، ادامه می یابد و تقویت می شود.»

در حال حاضر، شبکه ای از حدود 40 مرکز منطقه ای توسط این نهاد ایجاد شده است. آنها اطلاعات متنوعی از شیوه های زندگی پایدار ارائه می دهند. ما پذیرفته ایم که جهاني شدن باعث ایجاد بسیاری از مشكلات اساسي در سطح بین المللی است كه بايد در سطح محلی حل و فصل شود. برای انجام این کار، ما باید شرایط و زمینه های اجتماعی و فرهنگی را در نظر بگیریم و تنها از این راه می توان به زندگی پایدار دست یافت. برنامه جدید یونسکو  فرصتی منحصر به فرد برای تقویت دقیق روابط بین علم و زندگی روزمره در مناطقی که مراکز ادراک جهانی در آن فعالیت می کنند، ارائه می دهد.»

ورلن تعامل بین پژوهش و جامعه را به عنوان یک فرصت بزرگ برای ایجاد پایداری و به عنوان یک معیار اساسی در تصمیم گیری های سیاسی و هماهنگ کردن آن -در سطح جهانی- با فرهنگ جامعه محلی می بیند. بنابراین، به عنوان رئیس برنامه، او در نظر دارد حمایت و اجرای پروژه های تحقیقاتی و همچنین کمپین های آموزشی در مناطق مربوطه را ترویج دهد. این امور با همکاری کمیسیون IGU "Understanding Global"، (که در سی و سومین کنگره بین المللی جغرافیای 2016 در پکن  تشکیل گردید) موسسه یاتسکو مهاتما گاندی در دهلی، École Normal Supérieur Lyon و موسسه Paolo Freire از UCLA در لس آنجلس، انجام می گردد.

  

*Global Understanding for Sustainability

 

Authorized Signatory:

Collaborators: