English
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)


SDS Family:

Upcoming Events:
آنچه درباره دبیر کل جدید سازمان "آنتونیو گوترش" Antonio Guterres باید بدانیم
1930
دوره تصدی مقام دبیر کل سازمان ملل پنج سال است و با وجود اینکه محدودیتی برای انتخاب دبیر کل برای چند دوره پنج ساله وجود ندارد، تاکنون هیچ دبیر کلی بیش از دو دوره بر سرکار نبوده است.

دوره تصدی مقام دبیر کل سازمان ملل پنج سال است و با وجود اینکه محدودیتی برای انتخاب دبیر کل برای چند دوره پنج ساله وجود ندارد، تاکنون هیچ دبیر کلی بیش از دو دوره بر سرکار نبوده است. آقای بان کی مون برای دو دوره (ده سال) دبیر کل سازمان ملل بوده و دوره او در تاریخ 31 دسامبر 2016 خاتمه می یابد. او در دوران فعالیت به عنوان دبیر کل سازمان ملل، ترویج مفهوم توسعه پایدار و اجرای برنامه اهداف توسعه پایدار SDGs  و 2030Agenda  را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. در تابستان امسال شورای امنیت سازمان ملل متحد، کاندیدهای بالقوه مقام دبیر کل  را که توسط دولت های عضو نام نویسی شده بودند را مورد بررسی قرارداد. امسال برای اولین بار در تاریخ، روش انتخاب دبیر کل، به صورت یک پروسه کاملا شفاف شامل مشارکت عمومی برگزار گردید. لیکن پس از چندین بار رای گیری در جلسات خصوصی توسط شورای امنیت، آقای "آنتونیو گوترش" Antonio Guterres کاندیدای معرفی شده پرتغال انتخاب و در جلسه نود مجمع عمومی به عنوان دبیر کل جدید مورد تایید قرار گرفت. وی از یکم ژانویه 2017 رسما کار خود را آغاز خواهد نمود.

  

 

آنتونیو گوترش کیست؟

آنتونیو گوترش در سال 1976با ورود به پارلمان پرتغال پس از انجام اولین انتخابات دموکرات بعد از 50 سال دیکتاتوری در این کشور وارد عرصه سیاست گردید. او از سال 1995 تا2002 نخست وزیر پرتغال بود و در سال 2005 در کمیساریای عالی پناهنگان سازمان ملل UNHCR در زمانی که جهان با موج عظیمی از پناهندگان جنگ جهانی دوم مواجه بود، مشغول به کار شد.

گوترش تعداد زیادی از کارکنان سازمان ملل را به پناهگاه ها اعزام نمود و به صورت خستگی ناپذیری تلاش می کرد تا کشورهای ثروتمند را به سوی انجام اقدامات ضروری برای بحران پناهندگان و پذیرش آنها هدایت نماید. وی معتقد است کار کردن در کمیساریای عالی پناهندگان، او را برای سمت دبیر کلی سازمان ملل آماده ساخته است.

  

 

چشم انداز او برای جوانان چیست؟

در سال 2015؛ UNHCR تحت رهبری گوترش، به موضوع جهانی "آموزش ایمن برای همگان" پرداخت که تمرکز اصلی آن بر روی جوانان بود. گوترش بر موضوع اثرات آوارگی بر جوانان و محدودیت آنها در دسترسی به آموزش متمرکز گردیده و تلاش های بسیاری برای نزدیک شدن به کودکان و جوانان و مشارکت دادن آنها در مباحث و فعالیت های غیر رسمی نموده است.

او بر موضوع آموزش حساس است و معتقد است آموزش ایمن و با کیفیت اثرات مثبت و طولانی مدتی بر زندگی کودکان، جوانان، خانواده ها و جوامع دارد.

 

Authorized Signatory:

Collaborators: