English
SDG Planning Calendar 2020

SDS Organizational Credibility Development Project

UNESCO Chair Programme

The United Nations Academic Impact (UNAI)


SDS Family:

Upcoming Events:
سخنرانی مدیر عامل گروه توسعه پایدار در جلسه Business to Business هیات تجاری آلمان در خصوص سرمایه گذاری سلامت؛ پنجم دسامبر 2016
1375
به دنبال پروژه مشوق صادرات وزارت فدرال آلمان در امور اقتصادی و انرژی(BMWi) و با هدف گسترش روابط کاری فی مابین شرکت های آلمانی و ایرانی، 15 شرکت آلمانی فعال در حوزه سلامت از تاریخ 3 تا 7 دسامبر در تهران حضور یافته و طی سلسله جلساتی به صورتB2B به مذاکره در خصوص روش های همکاری متقابل پرداخته اند.

به دنبال پروژه مشوق صادرات وزارت فدرال آلمان در امور اقتصادی و انرژی(BMWi)  و با هدف گسترش روابط کاری فی مابین شرکت های آلمانی و ایرانی، 15 شرکت آلمانی فعال در حوزه سلامت از تاریخ 3 تا 7 دسامبر در تهران حضور یافته و طی سلسله جلساتی به صورتB2B  به مذاکره در خصوص روش های همکاری متقابل پرداخته اند. مجموعه این نشست ها با همکاری دو نهاد trAide  و شرکت رهام طب اسپادانا برگزار گردیده است.

 

خلاصه ای از سخنرانی مدیر عامل گروه توسعه پایدار، جناب آقای دکتر علی پویا، به عنوان مهمان ویژه در زمینه فرصت های سرمایه گذاری در حوزه سلامت:

مدیر عامل شرکت آمازون، جف بزوس، تعبیر جالبی دارد. وی می گوید در زمینه های مختلف حوزه کسب و کار، غالبا متداول ترین سوالی که مطرح می شود این است که "چرا" چنین کاری را انجام دهیم، البته این سوال خوبی است اما گاهی اوقات پرسیدن "چرا که نه" هم می تواند گزینه خوبی باشد.

امشب من قرار است در مورد سرمایه گذاری روی هزینه ها صحبت کنم، اما قرار نیست راجع به چرایی آن بحث کنم. قرار است بگویم چرا نه؟

از دیرباز، شرکت ها و دولت ها به مقوله سلامت بیشتر به عنوان یک "هزینه" نگاه می کردند تا یک فرصت سرمایه گذاری. در این موضوع هیچ تردیدی نیست که وضعیت سلامت نامناسب افراد برای جامع و کسب و کار هزینه زا است. اما در نظر گرفتن سلامت به عنوان یک عامل هزینه ای صرف، می تواند منجر به گمراهی و نادیده گرفتن موضوع مهمی شود.

هنگامی که سلامت تنها 3% از سهم تولید ناخالص داخلی سالانه را به خود اختصاص داده است، بسیار از سرمایه گذاران دریافتند که سلامت یک فاکتور بسیار مهم در اقتصاد به شمار می رود. در وضعیتی که فرصت های سرمایه گذاری پایدار محدود هستند، وجود چنین فرصت سرمایه گذاری پایدار و مطلوبی باید غنیمت انگاشته شود. این فرصت سرمایه گذاری ویژه، تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم متعددی بر جامعه و محیط زیست دارد. به چنین سرمایه گذاری هایی، سرمایه گذاری مسوولانه گفته می شود که نسل جدیدی از سرمایه گذاری ها محسوب می گردند.

پر واضح است که افراد سالم، برای جامعه و کسب و کار یک مزیت رقابتی به شمار می روند، وجود آنها منجر به افزایش بهره وری، کاهش هزینه های سلامت در زمان کار و دوران بازنشستگی می شود.

این موضوع که ما در دنیای کنونی بیشتر عمر می کنیم، ولی الزاما سالم تر زندگی نمی کنیم، غیر قابل انکار است. در نتیجه، افزایش عمر انسان ها به نحوی که توام با سلامت باشد، تاثیر بسزایی بر اقتصاد سلامت کشور خواهد داشت.

در نتیجه، جوامع و شرکت هایی برنده هستند که بر روی سلامت در دوران زندگی افراد سرمایه گذاری می کنند. آنان همواره به دنبال فرصت های رشد پایدار هستند.

در راستای تشویق و تقویت سرمایه گذاری در حوزه سلامت، فعالیت ها و اقدامات در 7 حوزه به عنوان اکوسیستم سلامت خلاصه شده اند:

1.       فیزیکی

2.       سیاسی

3.       محیط کار

4.       تحصیلی-آموزشی

5.       اجتماعی

6.       رسانه، اطلاعات و فناوری

7.       محیط سلامت

در عین حال دو استراتژی در زمینه سرمایه گذاری سلامت وجود دارد:

1.       راهکار نخست تمرکز بر افراد و ارائه بسته های سلامت به آنها است. به طور مثال، ارایه رژیم های غذایی سالم، تمرینات ورزشی، فناوری های سلامت در حوزه پشتیبان تصمیم گیری برای افراد، تا افراد بالانس مناسبی در زمینه فعالیت، تغذیه و سایر رفتار های خود داشته باشند.

2.       راهکار دوم، سرمایه گذاری در جوامع و گروه ها می باشد.

این مهم با همکاری و مشارکت بخش خصوصی و دولت ها امکان پذیر است. برای ذکر نمونه ای از این مشارکت، می توان به همکار دولت فیلیپین و شرکت های جهانی F&B در بحث تغذیه کودکان و نوجوانان خانواده های کم درآمد اشاره کرد.

در پایان سخنرانی، علاقه مندم توجه شما را به این نکته جلب کنم که ما با سونامی بیماری های غیر قابل واگیر مواجه خواهیم بود. بیماری های مانند دیابت، بیماری های روانی، بیماری های ناشی از رسیدن به کهنسالی نظیر آلزایمر و ... . این دسته از بیماری ها، علی رغم غیر قابل واگیر بودن، نیازمند رسیدگی و واکنش سریع و فوری هستند.

بر اساس گزارش UNFP، جمعیت بالای 60 سال ایران در سال 2025 به 12.3% خواهد رسید. عمده بیماری های مربوط به سالخوردگی، بیماری های مزمن و هزینه بر برای سیستم سلامت کشور هستند.

اما این تهدید، در عین حال فرصت سرمایه گذاری پایداری در کسب و کار و جوامع ایجاد می کند. برنده ها این فرصت های مقتضی و مناسب را شناسایی و از آنها بهره برداری می کنند.

در پایان، به عنوان تنها نماینده تامین کننده خدمات تخصصی نهاد سرمایه گذاری مسوولانه سازمان ملل (UNPRI) و بر اساس نقشه راه مسوولیت اجتماعی گروه بین المللی توسعه پایدار (SDS Int’l Group) که یکی از اعضای معاهده جهانی سازمان ملل به شمار می رود؛ بدینوسیله آمادگی SDS را در زمینه همکاری با این نهاد های سرمایه گذار، به منظور شناسایی و بهره برداری از فرصت های سرمایه گذاری در حوزه سلامت در ایران اعلام می دارم.

 

Authorized Signatory:

Collaborators: